Objevili jsme nový koronavirus, může být smrtelnější, hlásí vědci z Wu-chanu. Imunolog Jiří Šinkora: Víte, co je problém? Aby si s ním nehráli

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2022

Wu-chanští vědci přišli s tvrzením, že objevili nový koronavirus, nyní známý jako NeoCoV. Podle studie byl objeven u netopýrů v Jihoafrické republice a má být smrtelnější a nakažlivější než SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Imunolog Jiří Šinkora uklidňuje před zbytečnou panikou. "V živočišné říši u netopýrů je tolik koronavirů, že je můžeme objevovat donekonečna," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Studie, na kterou odkazují experti z Wu-chanu, ještě neprošla recenzí a vědci upozorňují, že bude třeba ještě dalších výzkumů. Nemá se rovněž jednat o úplně nový typ koronaviru, NeoCov by měl navazovat na MERS-CoV. Tento koronavirus se od SARS liší nižší úmrtností, ale vyšší smrtností. Nově objevená varianta NeoCov se podle studie na člověka zatím nepřenesla, ale k přenosu má chybět jen jedna mutace.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v tuto chvíli není důvod k přílišným obavám a ve vyjádření uvedla, že k posouzení rizika NeoCoV budou potřeba další studie. Před zbytečnou panikou varuje i imunolog Jiří Šinkora, podle kterého lze v živočišné říši objevovat druhy koronavirů téměř neustále.

"Vědci by tam měli přestat objevovat. V živočišné říši u netopýrů je tolik koronavirů, že je můžeme objevovat donekonečna. Víte, co je problém? Aby si s nimi nehráli. To je to, co se stalo ve Wu-chanu se SARS-CoV-2. Seberte těm lidem ty jejich laborky a bude to úplně v pořádku," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Podle odborníků, kteří studii zpracovali, by v případě koronaviru NeoCoV na člověka proti němu nechránilo očkování, které je dosud aplikováno proti nemoci covid-19. Diskuze o možném přenosu je ale podle experta v oblasti imunologie v tuto chvíli zbytečná a vysvětlil proč.

"Lidský imunitní systém, který se vyvíjel minimálně 10 milionů let jako samostatný druh, se dokázal ubránit proti všem virům a bakteriím, které nás obklopují, kromě zabijáků jako byly pravé neštovice nebo mor. A my se budeme bavit o tom, že v přírodě existují nějaké viry, které by nás mohly napadnout," dodal imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.