Očima profesora Jiřího Berana: Po lidech nelze žádat, aby se povinně očkovali, když pak stejně budou pozitivní

Profesor Jiří Beran
Profesor Jiří Beran
Foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2021

Politici i odborníci apelují na občany, aby se nechali očkovat, případně aby šli na posilující dávku vakcíny. Zmírní tak riziko nákazy, hospitalizace, těžkého průběhu nemoci i úmrtí. Od pondělí 22. listopadu se přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Jde o opatření, které má přimět lidi k vakcinaci - »dobrovolné«. "Nemůžete lidem nakázat, aby se nechali očkovat, protože je to povinné, ale pak budou stejně pozitivní a nemocní," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled epidemiolog Jiří Beran (61) na situaci, že by došlo ke změně vyhlášky a očkování proti covidu-19 by pro lidi představovalo povinnost.

Od pondělí se lidé při vstupu do provozoven služeb, na hromadné akce nebo do gastronomických či ubytovacích zařízení budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19 nebo tím, že nemoc v posledních šesti měsících prodělali.

Už zpřísnění předchozích opatření přimělo některé z těch, kteří nechtěli za testy platit, aby se nechali očkovat, jak dokazují data z ministerstva zdravotnictví. Opatření si nedávno pochvaloval premiér v demisi Andrej Babiš (67). Diskuze o tom, že očkování by mělo být povinné, otřásají odbornou veřejností. Zatímco například imunolog Václav Hořejší by byl pro, profesor Jiří Beran má za to, že za těchto okolností, kdy se lze nakazit i přes vakcínu, není možné takový krok udělat.

"Důležitým opatřením by mělo být zavedení povinného očkování, zvlášť třetí dávky u těch, kteří na ni mají nárok," sdělil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled profesor imunologie Hořejší.

V odborném pohledu na možnost povinné vakcinace se tak neshodne s profesorem Jiřím Beranem. "Podívejte se, když máme povinné očkování proti virové hepatitidě B, tak ta očkovací látka způsobí, že po třech dávkách máte celoživotní ochranu a chrání 97 % lidí. Že by někdo onemocněl po očkování, to je naprosto raritní. Ale nemůžete žádat po lidech, aby se povinně očkovali očkovací látkou, když na začátku epidemie v říjnu jsou desetitisíce lidí, kterým se prolomila imunita," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a vakcinolog.

Mezi povinná očkování v ČR patří například ta proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B, proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a u rizikových dětí proti tuberkulóze. U očkovaných jedinců se pak stává jen velmi výjimečně, že by se nemocí nakazili. Takovou výhodu ovšem, především kvůli delta mutaci, vakcína proti infekčnímu onemocnění covid-19 nenabízí.

"Nemůžete lidem nakázat, aby se nechali očkovat, protože je to povinné, ale pak budou stejně pozitivní a nemocní. Každý z těch lidí, kteří jsou očkovaní, tak to onemocnění musí prodělat, virus musí projít přes tu sliznici, musí se tam vytvořit imunita. Vždy dojde k tomu, že se někdy v budoucnu stanou pozitivními a v tom případě nelze po lidech žádat, aby se povinně očkovali," dodal profesor Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz.

Zajímavým faktem je, že v současnosti se očkuje vakcínami, které dokáží být vysoce efektní na původní variantu viru, s novějšími mutacemi delta a delta plus si ale stoprocentně neumí poradit. "Zatím se bohužel přeočkovává vakcínou původní, která nekryje přímo různé mutanty, které tady máme, zejména deltu. A proto musíme mít vysoké hladiny protilátek, aby alespoň část z nich byla funkční a fungovala proti těmto mutacím," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57), jehož slova potvrdil dotázaný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35).

"Pokud bychom tady měli vakcínu, která by byla upravena přesně na variantu delta a delta plus, bylo by to s výhodou. Na druhou stranu bych se zdráhal současnou vakcínu označit jako vakcínu, která by nebyla účinná. Stále i ta původní vakcína, kterou dnes očkujeme, byť vidíme, že se člověk případně může nakazit, tak stále ochrana před těžkým průběhem nemoci je někde kolem 85 procent na našich datech. To znamená, že pokud se člověk naočkuje, má ochranu 85 procent před tím, že v opačném případě může skončit třeba na ventilátoru v nemocnici," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.