Očkování dětí dělí české rodiny. Právnička řekla, co dělat, když se rodiče na vakcinaci potomků neshodnou

Bývalá ministryně Daniela Kovářová
Bývalá ministryně Daniela Kovářová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2021

Očkování dětí proti koronaviru vyvolává ve společnosti emoce a nejednotný názor panuje i mezi experty. Spor o očkování dětí se rozhořel i v řadě českých domácností. Právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (57) pro ŽivotvČesku.cz popsala, jak řešit situaci, kdy se rodiče na očkování dětí neshodnou.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek doporučila schválení vakcíny Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 12 let. Děti by měly dostat třetinu obvyklé dávky, interval mezi dvěma dávkami zůstává v rozmezí tří týdnů. Po schválení v České republice by měli očkování zajišťovat pediatři. Vakcína by mohla do Česka dorazit v polovině prosince.

Očkování dětí je ve společnosti velmi diskutované téma, na které ve svém projevu během vyhlašování ankety Český slavík upozornil také podnikatel Karel Janeček (48). Matematik a miliardář očkování dětí odmítl s tím, že covid podle něj malé děti téměř neohrožuje. Výměna názorů probíhá i mezi lékaři a imunology.

Podle mikrobiologa Petra Šebo z Mikrobiologického ústavu AV ČR bude očkování dětí nutné. "Bude-li dostatek vakcín, tak je rozumné a správné školáky proočkovat. Jde o početně velkou populační skupinu, školáci mají intenzivní společenské kontakty, chodí na kroužky, potkávají se ve škole a podobně. Bude nezbytné, aby se naočkovali. Už třeba proto, aby se školy nemusely pořád dokola zavírat," uvedl Petr Šebo pro Lidové noviny. "Jestli experti dojdou k závěru, že benefity výrazně převáží nad riziky, tak není o čem mluvit, zodpovědní rodiče by toho měli využít," podpořil očkování dětí v rozhovoru pro Českou televizi molekulární imunolog Václav Hořejší.

Imunolog Jiří Šinkora stojí na druhé straně názorové barikády a očkování dětí odmítá. Podle něj je pro dětskou imunitu výhodnější, když si vytvoří při setkání s virem přirozenou imunitní odpověď. "Riziko je tady dlouhodobější z hlediska nastavení imunity proti koronaviru, protože když naočkujete dítě, které se s viry dosud nesetkalo, vytvoříte mu protilátky v tom naivním imunitním systému, tím mu zabráníte vytvořit si dobrou thymuní imunitu (thymus je latinsky brzlík, pozn. red.). Očkovaným dětem v podstatě zablokujete tvorbu T imunity, kterou se dítě běžně proti virům brání. Tím pádem se může stát, že v momentě, kdy se objeví nějaká nebezpečnější varianta koronaviru, která bude rychleji způsobovat zánět, tak takové dítě bude proti takové mutantě méně chráněno než dítě, které se s virem setkalo v přirozeném prostředí. Dětem by mělo být umožněno se s virem setkat a vypořádat se s ním přirozenou cestou," vysvětlil imunolog pro ŽivotvČesku.cz.

Očkování dětí ale bude zaměstnávat také právníky a soudy. Řada rodičů už nyní na sociálních sítích diskutuje, že na vakcinaci dětí se neshodnou se svým partnerem, ještě větší spory ohledně očkování dětí lze sledovat u rozvedených párů. Někteří lidé se ptají, zda mohou očkování potomka zabránit, když ho mají ve střídavé péči a partner či partnerka očkování prosazují. Další kapitolu ohledně očkování pak píší spory, když se dítě v pubertálním věku chce naočkovat, ale jeho rodiče to odmítají.

Právnička Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz zdůraznila, že rodiče se musí při očkování potomků shodnout. Pokud to nezvládnou, je třeba se obrátit na soud.

"Stanovisko Unie rodinných advokátů k očkování nezletilých dětí proti covidu je takové, že očkování dětí není běžným léčebným zákrokem, proto se na něm rodiče dítěte musejí shodnout bez ohledu na soudní rozhodnutí o svěření dítěte nebo rodičovskou dohodu o péči o nezletilé dítě. Pokud jeden rodič očkovat dítě chce a druhý nikoliv, pak je třeba se obrátit na soud, aby rodičovský spor rozhodl. Jak soud rozhodne, nelze předem odhadnout, neboť očkování není povinné. Soud bude v každém jednotlivém případě posuzovat individuálně zdravotní stav dítěte, informace o vakcíně a argumenty obou rodičů," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz právnička, která na přelomu let 2009 a 2010 zastávala post ministryně spravedlnosti. U starších dětí při rozhodování o očkování vstupuje do hry jejich vlastní postoj a názor.

"Občanský zákoník říká, že když dítě umí formulovat názor, tak jakkoliv staré dítě je nutné zahrnout do rozhodování o věcech, které se ho týkají. Běžně se dnes u soudu vyslýchají pětileté děti například při otázce, kam chtějí chodit do mateřské školky. Jsou děti, které v takovém věku názor nemají, ale jiné děti již ano. Ohledně očkování bych řekla, že ptát se osmiletého dítěte na jeho názor je ještě brzy, ale děti ve věku 11 či 12 let jsou už natolik vyspělé, že názor jsou schopné projevit. Pokud se naočkovat nechtějí, tak je nikdo nepřinutí, žádný lékař nebude očkovat dítě, které se vzpouzí a jasně říká, že nechce. Žádný lékař nebude násilím překonávat odpor. Občanský zákoník říká, že když se jedná o věc, která se týká dítěte, tak je nutné s ním o tom mluvit a podat mu vysvětlení. O dítěti, které je starší 12 let, se soudí, že vždy je schopné mít na věc vlastní názor," dodala pro ŽivotvČesku.cz právnička Daniela Kovářová, která se v praxi často setkává s dotazy, zda lze dítě naočkovat »tajně«, aby to druhý rodič nevěděl, nebo s otázkou, jak se bránit, pokud jeden z rodičů chce o očkování rozhodnout bez vědomí toho druhého. Zkušená expertka na rodinné právo znovu zdůraznila, že v případě rodinných sporů je dohoda vždy lepší než konflikt eskalovat.

"Pokud má rodič obavu, že ten druhý rodič nechá dítě naočkovat bez jeho souhlasu, lze podat návrh na vydání předběžného opatření, kterým soud zakáže druhému rodiči do skončení soudního sporu dítě naočkovat. Pokud ale jeden rodič toho druhého neeticky obejde a dítě nechá naočkovat bez souhlasu, tak si musíme uvědomit, že jde o nevratný krok, vakcínu z těla již nelze odstranit. Kdyby se v budoucnu jednalo o rodičovské odpovědnosti, například o změně péče, tak na rodiče, který se zachoval neférově, bude soud pohlížet přísně a vezme to v úvahu při dalším rozhodování. Prostor pro žaloby mezi rodiči ale nevidím. Chtěla bych ale znovu zdůraznit, že pokud jeden z rodičů není mrtvý, nebo nežije někde ve vyloučené lokalitě bez zájmu o potomka, tak ve všech ostatních případech nemůže jeden z rodičů toho druhého obejít," doplnila zkušená právnička. Pokud ale jeden z rodičů rozhodne bez vědomí druhého, prostor pro možné sankce se neotevírá.

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše dorazí do Česka po 20. prosinci prvních 300 tisíc dávek vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech určených pro děti ve věku 5 až 12 let. V Česku by se očkování týkalo asi 390 tisíc dětí v této věkové kategorii. Před očkováním se očekává souhlas rodičů. Pro lékaře by měl postačit informovaný souhlas jednoho z rodičů a není povinen zjišťovat názor druhého z rodičů. Pokud ale byl lékař předem informován, že jeden z rodičů očkování odmítá, neměl by vakcinaci provést.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.