Očkování neochrání proti mutacím viru, říká biolog Jaroslav Flegr. Uvedl, jak velké riziko představují

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2021

Dovolená a cestování do zahraničí se stalo diskutovaným tématem nejen z důvodu tzv. covid pasů. Déle než rok s epidemií koronaviru zanechal následky nejen ve společnosti, v rámci ekonomiky, ale také na zdraví lidí a jejich psychice. Proto není divu, že se Češi těší na chvíle strávené za hranicemi, kde si budou moci odpočinout a zrelaxovat během letních dovolených. Přes příznivý vývoj epidemie v Česku a nárůstu očkovaných proti covidu-19, jsou podle odborníků stále hrozbou mutace, které se vyskytují v některých státech světa a lidé cestující mimo Českou republiku mohou být nevědomky zdrojem přenosu těchto mutací. "Zároveň budou neustále přibývat další mutace, zejména v proočkovaných zemích budou vznikat takové, na které nebudou fungovat dosud dostupné vakcíny a očkování," vyjádřil se evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Vidina letní dovolené je pro mnohé jednou z mála útěch po několika vlnách epidemie, které sužovaly Česko dlouhé měsíce. Oproti jaru, kdy propukla první z nich, už se ale společnost nechává pročkovávat vakcínami několika farmaceutických společností – především dosud nejvíce dostupnou očkovací látkou od americko-německé firmy Pfizer/BioNTech. Obavy vznikají kvůli situaci v zahraničí, kde se v některých zemích vyskytují mutace koronaviru, které mohou vést ke vzniku dalších a nebezpečnějších.

"Myslím, že občané by měli dobře zvážit, zda nestrávit ještě toto léto raději v tuzemsku. Zavlečení nových mutantů totiž představuje vůbec největší riziko, které nám v současné době hrozí. Jednak už je poměrně hodně existujících mutací, které kdyby se k nám dostaly, tak by to bylo popravdě hodně nepříjemné. Přesněji řečeno - které budou velmi nepříjemné, až se k nám dostanou. Zadruhé budou zároveň neustále přibývat další mutace. V dobře proočkovaných zemích budou vznikat takové, na které nebudou fungovat dosud dostupné vakcíny a očkování," vyjádřil svůj pohled na aktuální situaci evoluční biolog a renomovaný profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Myslí si, že právě tento stav povede k nezájmu o očkování proti covidu. "Nejen, že vůči vakcínám odolné mutanty opět zabijí mnoho lidí. Kvůli nim také poklesne motivace lidí nechat se naočkovat, protože budou vědět, že proti mutacím nebudou chráněni. A tak nám bude dál hrozit příchod další vlny epidemie, respektive dalších vln epidemie a dalších vln lockdownů," doplnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.