Děti testované PCR se nebudou muset po týdnu tábora testovat znovu, změnil názor Adam Vojtěch. Promluvil organizátor

Dětský tábor - Ilustrační snímek
Dětský tábor – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2021

Už za necelý měsíc začínají prázdniny a s nimi i období letních dětských táborů. Pro jejich pořadatele a pro rodiče dětí, které na ně pojedou, přišla z ministerstva zdravotnictví ve středu večer pozitivní zpráva. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) ustoupil. "Za celou dobu vyjednávání s ministerstvem zdravotnictví o tom nepadlo ani slovo. Pokud jsme schopni dodržet to, že děti nepřijdou do styku s někým z venku, tak je sedmidenní přetestování zbytečné," řekl pro ŽivotvČesku.cz ředitel České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka.

Děti před odjezdem na letní tábor negativně testované na covid-19 PCR metodou se nebudou muset po sedmi dnech tábora znovu testovat. U testovaných antigenními testy povinnost zůstane. Změnu opatření, které kritizovali pořadatelé táborů, dnes večer na Twitteru oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Na společném jednání sněmovních výborů pro zdravotnictví a školství už ji připustila pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Ještě v podvečer ministr v rozhovoru pro Radiožurnál deklaroval, že od testování na táborech ustoupit nehodlá. Svrčinová přísné podmínky hájila tím, že loni bylo na táborech několik ohnisek nákazy.

"Řešil jsem to dnes s hlavní hygieničkou a domluvili jsme se na mírném uvolnění. Pokud bude dítě před akcí otestováno metodou PCR, nebude se muset po 7 dnech přetestovat. U antigenních testů přetestování zachováme," napsal na Twitter zhruba o dvě hodiny později.

"To je věc, která nás překvapila a nepočítali jsme s ní, protože za celou dobu vyjednávání s ministerstvem zdravotnictví o tom nepadlo ani slovo. My jsme byli připravení na to, že se bude testovat a budeme provádět vstupní filtr. Řešilo se, zda to budou antigenní či PCR testy a zda budou hrazené, nebo ne. Najednou se objevila zpráva o testování po 7 dnech. Připadá mi to zbytečné z několika důvodů," řekl pro ŽivotvČesku.cz ředitel České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka ještě před tím, než ministr zdravotnictví změnil své rozhodnutí.

"Myslím si, že to opatření, které vláda vydala, je napsané stručně a jasně, je jedno z nejsrozumitelnějších a souhlasíme s pasáží, která zmiňuje testování před příjezdem na tábor. Ale ten problém sedmidenního opakování vidíme v tom, že na tábory máme doporučení, jak se chovat. To mimo jiné říká, že máme držet děti v homogenních skupinách a nemáme navštěvovat města či veřejná místa. Tudíž nemůže dojít k tomu, že by děti přišly do styku s veřejností, takže v tomto směru nevidíme důvod se přetestovávat," vysvětlil Ondřej Šejtka pro ŽivotvČesku.cz.

Organizátoři ani rodiče neví, kdo bude testy platit a jak bude možné je zajistit. "Další důvod je finanční, protože to zvyšuje náklady na tábor rodičům nebo organizátorům podle toho, kdo testy zakoupí. Představa, že na dvoutýdenním nebo třítýdenním táboře děti po 7 dnech sebere a odveze je do testovacího místa proto, aby to měl zadarmo, je logicky téměř neproveditelná. Najednou bychom se dostávali do měst a to nám ten manuál zakazuje. Ano, můžeme samotestovat, ale problém je ve finančních náladech, se kterými se nepočítalo. Může se stát, že v lesním srubu v lese, budeme testovat děti, které se setkaly tam maximálně se srnkou či klíštětem, to mi přijde absurdní. Přišlo to jako blesk z čistého nebe," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz nové opatření ředitel České rady dětí a mládeže.

"Myslíme si, že by to ministerstvo mělo přehodnotit, opatření upravit k provedení podmínek na začátku. Pokud jsme schopni dodržet to, že děti nepřijdou do styku s někým z venku, tak je sedmidenní přetestování zbytečné. Snažíme se ministerstvo zdravotnictví kontaktovat a hlavní hygieničce položit naše dotazy. Rozumím tomu, že to chtějí sjednotit pro všechny oblasti společenského života, na druhou stranu mi vadí, že máme ještě balíček podmínek pro tábory, kteří říká, že nemáme přijít s nikým do styku, aby to nebylo rizikové. Nepřipadá mi to proporční, je to překvapivé, finančně zatěžující a organizačně velmi náročné," dodal Ondřej Šejtka z České rady dětí a mládeže pro ŽivotvČesku.cz.

Svrčinová uvedla, že ministerstvo chtělo původně jako podmínku pro odjezd na tábor PCR test. Organizátoři táborů ale naléhali, aby se uznávaly i antigenní testy, řekla poslancům. Tento typ testů není podle odborníků tak citlivý jako laboratorně vyhodnocené PCR.

Bez důsledného testování na táborech by se podle Svrčinové mohla opět zhoršit epidemická situace. Ani loni podle ní tábory nebyly zcela neinfekční. "Měli jsme zaznamenáno deset klastrů na táborech, největší z nich byl 28 nemocných osob, další 19 a nebyl to jen Moravskoslezský kraj, kde jsme měli problémy," řekla. "Tábory úplně nerizikové nejsou," dodala. Podle občanského sdružení Fajn Táboření dorazilo loni na tábory zhruba 213.000 dětí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.