Oko kamery ukázalo, jak vypadá chata Václava Havla kolem dokola a odhalilo skrytý pomníček jeho první ženy Olgy

Autor: ŽivotvČesku | Václav Havel
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2021

Desetileté výročí od úmrtí prvního prezidenta České republiky Václava Havla (†75) uplynulo v sobotu 18. prosince, ale vzpomínka na velkou osobnost evropských dějin zůstává stále živá. Havel zemřel ve spánku na chatě v osadě Hrádeček na Trutnovsku. Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala navštívit památné místo, kde se setkávaly významné osobnosti, kvetl v něm politický odboj a diskutovalo se zde nejen o demokracii. Ale především jde o místo, které miloval jeden z největších státníků v historii Česka a také jeho první žena Olga Havlová (†62), které lidé na Hrádečku, kam se redakce ŽivotvČesku.cz vydala s kamerou, udělali dojemný pomníček. Ten je skrytě umístěn od příjezdové cesty vpravo od obytných prostor domu u stromu na sněhem pokrytém plácku.

V roce 1967 Havlovi zakoupili venkovskou usedlost v Podkrkonoší na samotě zvané Hrádeček. V letech, kdy Václav Havel v Praze postupně ztrácel nejen jakoukoliv možnost pracovat, ale i některé kontakty a přátele, přesídlili manželé na svou chalupu a prakticky zde žili až do listopadu 1989.

Olga Havlová, vášnivá houbařka a milovnice přírody, si Hrádeček zamilovala. Velmi ráda zahradničila a podnikala se svými psy dlouhé výpravy do lesa. Chvíle klidu a odloučení, které Václav Havel využíval k tvorbě, střídali s bohatým společenským životem, jehož byli většinou pohostinnými organizátory.

Na Hrádečku ve Vlčicích u Trutnova mohl bývalý prezident v klidu tvořit a tak není divu, že právě tam napsal divadelní hru s názvem Prase, která byla vydána v roce 1987 v samizdatu. Vypráví úsměvnou historku o shánění prasete na zabíjačku, které poukazuje také na rozdílnost života ve městě a na vsi.

"S každým Havel promlouval laskavě, nedělal rozdíly mezi lidmi. Měli jsme společné, že jsme neměli rádi komunisty a všechny ty, kteří chtěli na listopadových změnách zbohatnout. Byl jsem s ním ve velmi blízkém kontaktu až do konce jeho života a myslím si, že byl konzistentní, žádnou změnu jsem nepozoroval, pokud ano, tak spíše změnu k lepšímu," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na dobrého přítele, jenž byl také kmotrem syna Mikiho (21), hudebník a v letech 2009 až 2010 ministr pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky Michal Kocáb.

Olga Havlová zemřela 27. ledna 1996. Její smrt zasáhla celý národ. Lidé stáli nekonečnou frontu, aby jí mohli vzdát čest, položit květiny v kapli jižního křídla Pražského hradu k jejím ostatkům a podepsat se do kondolenčních archů. Věčný klid našla v rodinné hrobce Havlových na pražském Vinohradském hřbitově.

Pomníček na Hrádečku
Pomníček na Hrádečku
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.