Olejem nasáklý řízek a salát s majonézou jsou nejhorší, říká špičková lékařka přes výživu. Poradila, jak o Vánocích nepřibrat

Lékařka Taťána Staňková
Lékařka Taťána Staňková
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 12. 2021

Vánoce jsou svátky nejen klidu a pohody, ale také obžerství. V průběhu několika dní jsou stoly v českých domácnostech plné talířů s cukrovím, chlebíčky a jednohubkami. Tučná štědrovečerní večeře je pak kategorie sama o sobě. Pro ŽivotvČesku.cz o vánočním stravování promluvila doktorka Taťána Staňková z Centra pro poruchy metabolismu a výživy. Prozradila, jak sváteční přejídání působí na tělo a poradila také, jak odlehčit jinak tučné pokrmy.

V průběhu Vánoc se často i jinak zdravě se stravující lidé takzvaně utrhnou ze řetězu a spořádají, co hrdlo ráčí. Lákavému cukroví, chlebíčkům a obzvláště štědrovečerní večeři se zkrátka jen těžko odolává. Častým novoročním předsevzetím pak pro mnohé je, že chtějí shodit nadbytečné kilogramy, na jejichž přibrání se vánoční obžerství obvykle nemalou měrou podílí. Podle odbornice na stravování nemusí být svátky pro tělo takovou zátěží, pokud se člověk rozhodne kuchyni trochu pozměnit a držet se několika důležitých zásad.

Paní doktorko, Vánoce jsou sice krátkým obdobím, ale řada lidí během nich spořádá mnohem větší množství dobrot, než je po zbytek roku obvyklé. Může takový náhlý příjem tělu škodit?

Rozhodně vánoční konzumací zdraví neprospíváme. Náraz cukru a tuku v podobě cukroví, chlebíčků, klobásek či uheráku vede ke zvýšení hladiny krevního cukru, cholesterolu a triglyceridů a kyseliny močové v krvi u predisponovaných osob. Proto nikdy u nás v ordinaci nekontrolujeme u léčených pacientů tyto hladiny v krvi v lednu, neboť pacienti mají nejhorší výsledky za celý rok. V únoru pak již výsledky odpovídají reálným hodnotám. Tedy vánoční konzumace zdraví nevylepší.

Rozumím. Tyto dobroty ale k Vánocům ve většině domácností neodmyslitelně patří. Co může člověk dělat za předpokladu, že si nechce uškodit, nechce přibrat, ale zároveň si nechce sváteční pochutiny úplně odpírat?

Není nic, co by se vůbec nesmělo a čemu je potřeba se úplně vyhnout, ale jde o množství a o vhodnou kombinaci jídla. Tedy pochoutky je ideální si rozdělit do celého období svátků a nezbaštit vše najednou ve třech svátečních dnech. Také je vhodné v pracovní dny mezi svátky jídlo odlehčit a omezit.

I za dodržení zmíněných zásad zůstává na stole velká kalorická bomba v podobě štědrovečerní večeře. Jaká její složka je z vašeho odborného pohledu nejtučnější za předpokladu, že se skládá z hrachové či rybí polévky, řízku a bramborového salátu?

Nejhůře je na tom obalený, tukem nacucaný kapr, či ještě hůře vepřový řízek s majonézovým salátem.

Lze tedy v tučné štědrovečerní večeři nahradit tyto složky tak, aby byla zdravější, méně kalorická, ale zároveň stále chutná?

Na nenápadné odlehčení štědrovečerní večeře máme více možností. Rybí polévku například nezahušťovat jíškou, ale částí rozmixované zeleniny. Kapra lze udělat na másle a na kmíně, ale to už je úplně jiné jídlo než obalený kapr, a proto bych obaleného kapra nechala klasicky beze změn. Bramborový salát lze udělat s minimem brambor a převahou kořenové zeleniny, místo majonézy pak lze dát jogurt. Je také možné udělat německý či vídeňský typ salátu s hořčicí, kapkou oleje, který tam ale nemusí být, a okyselením. Doporučuji je ale nejprve ochutnat v Německu či Rakousku, abyste věděli jak má chutnat.

Jak odlehčit štědrovečerní večeři tedy víme. Důležitou otázkou je ale i to, zda lze nějak odlehčit i tradiční vánoční pečivo a cukroví?

Vánočku a pečivo lze upéct s redukovaným množstvím cukru. Nejsem příznivcem alternativního cukroví z mandlové mouky či ořechů, sušeného ovoce a sladidla, neboť je to kaloricky ve výsledku stejné jako obyčejné cukroví, jaké známe.

Když ze stolů tyto vánoční dobroty zmizí, jak ideálně najet na dobrý režim stravování a srovnat se?

Po svátcích je nejlepší domů jídlo koupit jen v omezeném množství a jen to zdravé. Co není doma, to se nesní...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.