Olga Richterová prozradila, jak by šlo zatočit s třetí vlnou epidemie. PES není sám o sobě řešení, říká

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Se svolením Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2020

Čím dál více výraznější poslankyně Parlamentu Olga Richterová (35) bedlivě sleduje dění okolo neustále měnícího se stavu epidemie na území České republiky. Aktuálně odborníci očekávají, že její třetí vlna se po rozvolnění v prosinci dostaví během ledna či února nadcházejícího roku. "Řešení je, že firmy budou testovat. Podpořit je ale musí stát," řekla pro ŽivotvČesku.cz politička.

Odborníci bijí na poplach, že po prosincovém rozvolnění a přesunutí se v systému PES do mírnější fáze, by epidemie mohla získat na síle. A existuje tedy opět riziko, že úvod nadcházejícího roku se ponese v opětovném zavedení tvrdých opatření.

"Východisko je, že si uvědomíme, že jsme v situaci, nad kterou nelze vyhrát. Vždy to bude nějak nepříjemné. Čas na přípravu, který se dal využít v létě, pokud jde o druhou vlnu, vláda promeškala. A teď máme možnost chovat se chytřeji. A aby nepřišla třetí vlna, je potřeba změnit motivaci a chování lidí," řekla v úvodu pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová, jak se dají zmírnit dopady koronaviru.

Aktuálně o tom, co se bude v Česku dít a zda se bude rozvolňovat či přitvrzovat v opatřeních, rozhoduje takzvaný systém PES.

"Systém PES není sám o sobě řešení. To je plán změn. Ale řešení je testovat, trasovat, izolovat. Jádro toho řešení spočívá v naší osobní zodpovědnosti. To znamená, že když se s někým setkám a mohl jsem se nakazit, tak se nechám otestovat. A těch pár dnů, než se pozitivita potvrdí či vyloučí, je vhodné počkat doma. Říkám to proto, protože nám nebude fungovat PES a obecně proklamovaná pravidla, když nebude vláda počítat s chováním lidí, a to včetně toho, jak ty situace těžké jsou ekonomicky," míní výrazná poslankyně pirátské strany.

"Konkrétně jde třeba o firmy, kde je důležité, aby výroba běžela a průšvih je, když se někdo nakazí a nejenže vypadne z procesu on sám, ale všichni okolo půjdou do karantény. Z toho logicky vyplývá, že je důležité podpořit firmy racionálně, aby testovaly. Aby zamezily, že se uvnitř podniku nákaza rozvine. Stát by měl podpořit soukromé společnosti tím, že by třeba polovinu nákladů na testy proplácel, což je chytré řešení. Navíc stojí menší peníze, než zavírání ekonomiky. Ale vyžaduje to předvídavost do budoucna. Problém pak nastává, že naše vláda racionální řešení nehodlá brát v úvahu," dodala pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová s tím, že vychází z nápadu Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.