Omikron čaruje s cenami. Benzín i nafta s koncem roku zlevní. Ekonom popsal, co naopak nebude a zdraží

Profimedia
Benzín, nafta – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 5. 12. 2021

Ceny ropy hned v úvodu prosince obnovily pokles, k němuž přispěla slova šéfa americké farmaceutické společnosti Moderna. Ten zpochybnil účinnost vakcín proti nové variantě koronaviru označované omikron, což vyděsilo finanční trhy a zvýšilo obavy o poptávku po ropě. Podle ekonoma Štěpána Křečka ceny pohonných hmot v Česku ovlivní i zavedení opatření, která snižují poptávku. Oproti tomu naopak některý sortiment zdraží a očekává se i jeho nedostupnost, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Pohonné hmoty v České republice se dočkaly snížení cen. Stalo se tak v uplynulém týdnu. Je to prakticky poprvé v tomto roce. Důvodem cenového poklesu je zlevnění ropy na světových trzích. Tak se děje z obavy z dopadu šíření nové varianty koronaviru omikronu.

"Vidíme, že už ovlivňuje Vánoce zákazem vánočních trhů. Tedy aby se neshlukovali lidé. A uvidíme, jak to ovlivní prodejní sezónu, protože předvánoční čas je z pohledu prodejců nejdůležitější. Obávám se, že kamenný prodej to ovlivní, výrazně proti tomu bude ve výhodě internetový prodej," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Podle odhadů půjde ale spíše o halíře než koruny. "Pohonné hmoty budou jedna z mála položek, která začne zlevňovat. Je to tím, že se propadá cena ropy na světových trzích. Je to dáno tím, jak se šíří nová varianta viru omikron a tvrdí se o ní, že je velmi nakažlivá, tím ekonomika reaguje na restriktivní opatření, kdy dochází ke snížení spotřeby pohonných hmot," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom, podle něhož to opačně bude u jiného sortimentu.

Meziroční míra inflace se letos v říjnu vyšplhala na 5,8 procenta, oproti září jde o nárůst o 0,9 procentního bodu. Podle ekonomů se ceny zvyšují nejvíc od října 2008, kdy byla inflace na šesti procentech. To se tak dotkne Vánoc, kdy si lidé budou muset připlatit.

Kardiochirug Jan Pirk (73) od začátku epidemie koronaviru proslul tím, že otevřeně vystupuje proti názorovému proudu, který zastává vláda a poradní orgán Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Podle Jana Pirka není ohledně covidu možné vést v Česku svobodnou vědeckou diskuzi a jsou umlčovány názory, které nejsou v souladu s linkou ministerstva zdravotnictví. "Mě mrzí, že se tady nepřipouští diskuze. Jeden pan profesor z lékařské fakulty vystoupil na vědecké radě ministerstva zdravotnictví s návrhem, abych já přišel o profesuru a docent Roman Šmucler o docenturu, protože máme jiný názor," řekl světově uznávaný kardiochirurg pro ŽivotvČesku.cz.

"Přeprava zejména mezikontinentální zažívá problémy, tedy zásobování, a řada zboží se nestihne ani na náš trh dopravit, co se týká elektroniky, oblečení. Problémy budou u knih, kdy není papír a nestačí se dělat vazby, problémy se budou týkat některých hudebních nástrojů, kde jsou čipy. Tím, že tu mnoho věcí nebude, tak se skladové zásoby vyprodají a obchodníci se nebudou bát zdražovat, a to bude tlačit na růst cen. Obávám se, že to ovlivní i povánoční výprodeje," poukázal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, kde lidé narazí patrně na cenovky s vyšší cenou zboží. Netýká se to ale jen zboží, nárůst je citelný i u potravin.

"Potraviny také narůstají na ceně a jediné, co se zlevňuje, je vepřové maso tím, že se podařilo vyřešit africký mor prasat. Ale kapr a další zdražuje," dodal ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

V souvislosti s pandemií koronaviru a očkováním se stal hodně diskutovaným tématem také vliv vakcín či viru na genetiku člověka. Renomovaný molekulární genetik Jan Pačes z Akademie věd ČR pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, zda dokáže vakcína nebo samotný virus skutečně zanechat nějaké stopy v DNA. "Zatím nikdo nikdy nenašel vložené kousky koronavirů v lidské nebo obratlovčí DNA. A to s námi jednotlivé koronaviry žily milióny let. Ve vakcínách je ta samá molekula mRNA, přesněji řečeno takřka ta samá, protože se trochu liší kvůli stabilitě, jako je ve viru. A ta se do DNA nedostane stejně, jako ta originální z viru."

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu