Omikron zmutoval do nové varianty. Genetik Jan Pačes upozornil, že vyvíjet se dál může i delta

Jan Pačes
Jan Pačes
Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2022

Virus SARS-CoV-2 se dál mění a nabírá nové mutace. Stalo se to také v případě omikronu, který vytvořil další dvě subvarianty. Na novou subvariantu omikronu upozornilo například Dánsko. "Omikron mutuje rychle i kvůli tomu, jaké velké množství lidí ho za tak krátkou dobu dostalo," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz molekulární genetik z Akademie věd České republiky Jan Pačes.

V sobotu přibylo v Česku 18.334 nových potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejvyšší víkendový přírůstek od začátku epidemie. U dalších 2235 lidí testy prokázaly koronavirus opakovaně. Čísla pozitivních stoupají, vyprazdňují se ale nemocnice, v neděli bylo s covidem hospitalizováno »jen« 1486 lidí.

Vývoj epidemie ve třetí třetině měsíce ledna ukazuje, že se potvrzují předpovědi těch odborníků, kteří říkali, že omikron bude velmi infekční, ale nebude v takové míře posílat lidi do nemocnic s těžkým průběhem.

Virus SARS-CoV-2 ale dál mutuje a vytváří nové varianty. Desítky zemí po celém světě hlásí, že se v nich začíná více šířit varianta omikronu, která dostala označení BA.2. Byla zachycena v Austrálii, Dánsku či Kanadě.

"Omikron se již rozpadl na tři subvarianty, je to podobné jako v případě delty, tam se ty varianty jmenovaly AY.4, pak AY.4.2 a nakonec AY.4.3. První varianta omikronu, která se objevila, nese název BA.1, v několika státech se objevila také varianta BA.2, která roste rychleji než BA.1. Objevila se také BA.3. Z hlediska veřejnosti to není zásadní informace, jedná se pořád o omikron. Jednotlivé subvarianty omikronu spolu budou soupeřit. Když se podíváme na Dánsko, tak podle této země lze usuzovat, že BA.2 přeroste předchozí variantu. Z hlediska významnosti a rychlosti šíření se nedá říct nyní nic bližšího," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz genetik Jan Pačes, podle kterého pro obyčejného člověka nehraje v tuto chvíli roli, jakou subvariantou omikronu se nakazil.

V České republice se nová varianta omikronu podle Státního zdravotního ústavu objevila pouze v jednom případě. Skutečný počet může být vyšší. Novou variantu odhalí pouze sekvenování.

"Když chcete poznat, o jakou se jedná variantu, tak je nutné sekvenovat. U varianty omikron funguje dobře diskriminační PCR. Kde se omikron uchytí, tam do tří týdnů vytlačí variantu delta. Z epidemiologického hlediska ale rozdíl v subvariantách omikronu zřejmě nebude. Omikron mutuje rychle i kvůli tomu, jaké velké množství lidí ho za tak krátkou dobu dostalo. Pravděpodobnost, že vznikne nová varianta, souvisí s tím, kolik lidí ho má. Pořád se spekuluje, že v některých státech může vzniknout nová subvarianta i z delty," doplnil pro ŽivotvČesku.cz genetik z Akademie věd ČR Jan Pačes.

Podle prvních vědeckých závěrů by omikronová varianta BA.2 měla na protilátky a imunitní systém člověka reagovat podobně jako subvarianta BA.1. Protilátky po prodělání subvarianty BA.1 by měly fungovat na BA.2 a obráceně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.