Ondřej Hejma promluvil o tom, kdy a proč se začal učit čínštinu. Nechtěl jsem nic banálního, vysvětlil

Publicista a muzikant Ondřej Hejma
Publicista a muzikant Ondřej Hejma
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2021

Vystudoval čínštinu, je vynikajícím angličtinářem a hlavně více než 40 let drží při životě kapelu Žlutý pes. Všechno ale mohlo být jinak. Ondřej Hejma (70), přiznal, že v dětství ho uhranul kluk z Brazílie. "Hudba mi do života vstoupila poměrně pozdě. Jako malý jsem miloval fotbal a mým idolem byl Pelé," prozradil pro ŽivotvČesku.cz.

V sedmdesáti letech je na bilancování ještě moře času, přesto se už člověk může zamyslet nad tím, co ho učinilo pyšným a na co je opravdu hrdý.

"Je spousta věcí, na které člověk může být hrdý, kterými se člověk vlastně ani vychloubat nechce. Pro mě celoživotní záležitostí je kapela Žlutý pes. Udržet celou partu pohromadě a funkční přes 40 let, toho si opravdu považuji. Když si uvědomím, že z pěti původních členů jsou v kapele do dneška čtyři lidi, tak je to podle mě úžasný, na to hrdý jsem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muzikant, který ale jako malý kluk toužil po sportovní kariéře. Od fotbalového míče ho odvedly až slavné rockové kapely.

"Moje dětství se odehrávalo kolem sportu, já miloval fotbal, můj idol byl Pelé, takže v každém týmu jsem si hned zamluvil dres s číslem 10. Vše kolem tohoto hráče jsem sledoval, z magazínu Stadion jsem si vystřihoval obrázky, prostě jsem byl Pelé. Muzika přišla až kolem 15 let. Já začínal aktivně hrát poměrně pozdě, ale jako fanoušek jsem sledoval Beatles, Stouny a Boba Dylana, toto utvářelo můj hudební svět," zavzpomínal na dětství muzikant, který vystudoval čínštinu a pořád se o historii i současnost východní mocnosti hodně zajímá.

"Přiznám se, že moje cesta k Číně vznikla dost náhodně. Já celou dobu myslel, že budu studovat matematiku, ale v těch 15 letech mě úplně vykolejila muzika směrem k angličtině. Rozhodl jsem se tedy, že na vysoké škole musím studovat angličtinu, k tomu ale musel být druhý jazyk. Já nechtěl nic banálního jako je němčina či francouzština, tak jsem vsadil na čínštinu. Což byla tehdy slepá ulička, vztahy s Čínou byly tehdy hodně špatné, po škole jsem tento jazyk už dál neprohluboval," popsal studia pro ŽivotvČesku.cz skladatel a rockový hudebník.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.