Opatření přehledně: Kde na lidi čekají omezení a kdy mají očkování výhody. Situace je podobná chřipce, říká odborník

Testování na koronavirus - Ilustrační snímek
Testování na koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2021

Epidemie už trvá s mírnými poklesy od loňského března, kdy se na území Česka potvrdil první případ nakaženého člověka s onemocněním covid-19. Po celou dobu se měnila vládní opatření, která měla eliminovat rizika šíření a i proto v současné době hodně lidí tápe, co vlastně aktuálně platí. "Určitě by lidé měli nadále nosit respirátory. Už je to hodně na nich samotných, jak se budou chránit," řekl profesor imunologie Václav Hořejší z Akademie věd ČR pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda se snažila v posledních měsících přizpůsobovat aktuální epidemické situaci a docházelo k »šachování« s bezpečnostními opatřeními, která se neustále měnila. Není tak překvapující, že řada lidí má chaos v tom, co vlastně platí, a co už nikoliv.

Jednou z věcí, která se nezměnila, je povinnost nosit ochranu horních cest dýchacích – ať už tedy nanoroušky nebo respirátory. Výjimkou jsou venkovní prostory, ale v těch vnitřních platí opatření plošně. Právě interní prostory jsou místy, kde se v uzavřeném prostředí snadněji koronavirus přenáší. Ať už se tedy člověk vydá hromadnou dopravou, jde ke kadeřníkovi nebo si chce nakoupit v supermarketu, vždy musí mít zakrytá ústa výše zmíněnou ochranou.

"Bylo by namístě, aby si lidé nyní dávali opravdu pozor. To znamená, aby se vyhýbali nějakým rizikovým situacím, například nechodili na shromáždění, kdy se stýká velké množství lidí a určitě dodržovali nošení respirátorů. Teď si myslím, že je epidemická situace podobná řekněme chřipce. U ní se také nevyvolávají žádná protiepidemická opatření kromě toho, že někde byla lokálně zavřená škola nebo se nesmělo chodit do nemocnice za pacienty. Ale jinak to bylo na lidech samotných, jak se budou chránit. Podle mého názoru jde o obdobnou situaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší, renomovaný profesor imunologie z Akademie věd České republiky.

Dalším platným bodem je pravidlo 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka v obchodě, což má zamezit šíření nákazy. V případě služeb jako jsou kadeřnictví, manikúra nebo třeba masáže se musí mezi zákazníky dodržovat rozestupy 1,5 metru. Nadále platí ve vnitřních prostorách nošení nanoroušek a respirátorů. Také kulturní a sportovní akce jsou ovlivněny epidemickými opatřeními. Akce, která sčítá více než tři tisíce návštěvníků, musí mít přinejmenším polovinu osazenstva – buď s prodělaným onemocněním covid-19 nebo ty, kteří jsou očkováni. Co se týká zbylých osob, ty musí podstoupit antigenní nebo PCR testování.

Pokud chce někdo vyrazit na delší dovolenou nebo třeba jen víkend s ubytováním v hotelu nebo penzionu, musí počítat s tím, že pokud se neprokáže certifikátem potvrzujícím očkování nebo prodělání covidu, bez negativního antigenního či PCR testu mu nebude služba umožněna. Přísné testování platí také v rámci zdravotních a sociálních služeb – například návštěvy musí mít nanoroušky či respirátor a bude u nich zkontrolováno potvrzení o bezinfekčnosti. Od začátku září se musí testovat zaměstnanci a pacienti domovů seniorů, pokud nejsou očkováni. K nim si již 20. září připojují i poskytovatelé následné lůžkové péče.

I v hospodách a restauracích zákazník pocítí vliv epidemických opatření, kdy rozestupy mezi stoly musí mít minimálně 1,5 metru. Pokud u stolu nesedí rodina, musí být u jednoho maximálně šest osob. U jídla samozřejmě ochrana dýchacích cest není potřeba, ale pokud se člověk zvedne od stolu, už si ji musí nasadit. Hostem může být osoba s očkováním, po prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo s negativním antigenním či PCR testem. Vstup lze řešit na místě i samotestem, ale pouze v případě, kdy zákazníka zkontroluje obsluha restauračního zařízení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.