OSVČ v insolvenci bez kompenzačního bonusu. Musím si půjčovat, abych přežila, říká manikérka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2021

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které jsou v insolvenci, nemají právo na kompenzaci. Ministerstvo financí se odvolává na právní rámec EU. "Jsou na tom hůře než lidé v exekuci. Ti kompenzaci dostanou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poslanec Pirátů Lukáš Kolářík.

Být v exekuci je lepší, než se s dluhy prát a uvíznout v insolvenci. Platí to, pokud jste OSVČ a chcete čerpat kompenzační bonus za uzavřenou provozovnu.

Na jaře tito lidé na kompenzace dosáhli. Nyní je situace jiná. Podle ministerstva financí nárok na náhradu nemají. Ministerstvo se odvolává na nařízení EU, které ale podle Pirátů míří na velké firmy v úpadku, nikoliv na OSVČ.

"Ty daňové bonusy se řídí podle rámce, který vydala Evropská unie. Píše se tam, že příjemce nesmí být v úpadku, ale týká se to velkých firem. Aby nedocházelo k dotaci velkých firem, které jsou v insolvenci. Je logické, že taková firma nesmí být příjemcem daňového bonusu. Vláda ve snaze ušetřit to vztáhla i na OSVČ a udělal z nich jakoby firmy. Tím, že jsou v insolvenci, tak je bráno, že jsou v úpadku. A tito OSVČ tak byly vyškrtnuti z dotačního programu," popsal pro ŽivotvČesku.cz poslanec za Piráty Lukáš Kolářík.

Někteří lidé v insolvenci tak padli na pomyslné dno. Tito lidé se bojí toho, co přinese nový den. Realitu lidí v insolvenci pro ŽivotvČesku.cz popsala pražská manikérka Simona Tomová.

"Na státní příspěvek nedosáhnu, protože jsem v insolvenci. Je to špatné. V nejhorším případě mi musela půjčit dcera, abych přežila a zaplatila zdravotní a sociální pojištění. Když před Vánocemi na chvíli rozvolnili, tak jsem si nějaké peníze vydělala, ale teď je to krize. Manžel sice chodí do práce, ale insolvenci máme společnou, tak strhávají i jemu. Nájem máme necelých 15.000, do toho platím odvody a půlku nájemného v provozovně. Je to situace o nervy. Bojím se toho co bude v únoru či v březnu. Žiji ze dne na den a bojím se, abych měla na sociální a na zdravotní a ještě platím poplatek insolvenčnímu správci odměny," uvedla pro ŽivotvČesku.cz drobná podnikatelka.

Zákon říká, že čerpat kompenzační bonus nemůže osoba, která v bonusovém období byla v úpadku nebo byla nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty.

"Pro tyto lidi je to likvidační. To jsou lidé, kteří udělali chybu a nyní se z ní snaží dostat řádným procesem oddlužení. Stát jim ale zavřel jejich provozovny a nijak to nekompenzuje. Zajímavé je, že lidé v exekuci ten nárok mají. Ale kdo je v insolvenci a snaží se z těch problémů dostat, tak ho stát nepodpoří. To považuji za amorální," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poslanec Lukáš Kolářík, podle kterého už ministerstvo financí uznalo, že udělalo chybu.

"Nám se to nelíbilo, interpeloval jsem ministryni financí Alenu Schillerovou, proč tomu tak je. Ministerstvo uznalo chybu, poslali to do EU k validaci, na vyjádření unie se stále čeká. Osobně si myslím, že je ten proces zbytečný, že to šlo podle toho evropského rámce udělat hned od začátku," dodal pro ŽivotvČesku.cz Kolářík.

Podle mluvčího ministerstva financí by se situace měla ale napravit. Ministerstvo nové informace uveřejnilo v pátek 15. ledna. "Ministerstvo financí se významně přiblížilo dohodě s Evropskou komisí na možnosti poskytovat kompenzační bonus 500 Kč denně také osobám, které jsou během bonusového období v úpadku. Jednání s Komisí v současnosti směřují k umožnění vyplatit těmto osobám kompenzační bonus zpětně. Ministerstvo financí na základě aktuálního pokroku v jednání připravuje příslušnou novelu zákona o kompenzačním bonusu, která čerpání bonusu osobám v úpadku umožní," uvedl v prohlášení pro ŽivotvČesku.cz mluvčí resortu Michal Žurovec.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.