Otevření služeb, obchodů a předzahrádek. Není důvod čekat, lidé chodí k holiči tajně, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: nextfoto.cz

Už na konci dubna může přijít rozvolnění, díky kterému bude možné využívat služeb, zajít si nakoupit oblečení či posedět na předzahrádce u restauračních podniků. Podle Romana Šmuclera by se ale až do konce měsíce čekat nemuselo za předpokladu, že by měl návrat k běžnějšímu životu svá pravidla. "Není důvod čekat na konec dubna, lidé chodí k holiči tajně, tak ať můžou chodit legálně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný lékař.

Vláda už nepožádá o prodloužení nouzového stavu a od 12. dubna tak přestane platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení. Koncem dubna by pak mohly znovu začít otevírat provozovny služeb, obchody nebo zahrádky restaurací, které jsou nyní zavřené kvůli protiepidemickým opatřením. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera by se ale návrat k běžnému životu dal uskutečnit rychleji, kdyby byla nastavena určitá pravidla.

"Proč bude rozvolněno koncem dubna, proč ne zítra? Musí se to nastavit tak, aby se neshlukovalo moc lidí. Možná ještě někdy někdo bude nemocný, ale proč fungování služeb neumožnit bezpečně, režimově - jako je to ve většině zemí světa. Aby to fungovalo. Přijel jsem ze země, kde tohle funguje. Proč ale až na konci měsíce, proč ne teď? Není důvod, aby to u nás bylo nejhorší na světě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler.

Podle jeho slov je podstatné lidem umožnit legálně dělat věci, které dělají kvůli restrikcím potají. "Jsme občani EU, kde to funguje a omezení nejsou zdaleka taková. Není důvod čekat na konec dubna, lidé chodí k holiči tajně, ať tedy mohou chodit legálně. Lidé obcházejí po bytech, je to infekční, nejde jen o covid. Pojďme se chovat jako Evropané, pravidla se dají nastavit. V Anglii zkouší, kolik lidí se vejde na fotbal, Američani zase chodí na baseball. Nemůžeme vymýšlet, jak být nejhorší, musíme lidem pomoct," vysvětlil uznávaný lékař a bývalý moderátor televizního pořadu Tabu pro ŽivotvČesku.cz.

Důležité je, aby služby fungovaly tak, aby lidé, kteří je hodlají využívat, nebyli ohrožení. "Když někomu ze zahraničí vysvětluji, co je tady za situaci, nerozumí tomu. Nechápou, proč nemůžeme jít k holiči. Situaci neřídí lidé z praxe, hygienici. Nemám nic proti panu Hamáčkovi, ale není to epidemiolog. Fakt, že děti nechodí do školy, je také světová rarita. Vše se dá nastavit, aby to bylo bezpečné," doplnil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 1529 případů koronaviru. Za sobotu je to nejméně od ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.