Palác Tomio Okamury je téměř hotový. Renomovaná architektka vysvětlila, co je na projektu neobvyklé

nextfoto.cz
Dům politika Tomia Okamury
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 3. 3. 2021

Lukrativní místo v Praze 6 bude brzy bohatší o finální podobu v současnosti jedné z nejdiskutovanějších vil v Česku. Humorně se jí přezdívá »Takešiho hrad« (podle japonské televizní soutěže). Atypickou stavbu na Břevnově si tam totiž za 20 milionů korun staví šéf hnutí SPD Tomio Okamura (48). I když může působit pro některé rozporuplně, své kouzlo má. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila renomovanou architektku, která popsala, co je z architektonického pohledu na domě unikátní "Klient v tomto projektu svěřil architektovi svou důvěru, což je v Čechách ne vždy obvyklé, ale jednoznačně to vždy vede ke koncepčně ucelenému výsledku," řekla pro ŽivotvČesku.cz Petra Kunarová.

I když může vila politika působit na některé kontroverzně, z určitého pohledu jde o mistrovské dílo. "Není to moje zásluha, ale světově uznávaného architekta Christiana Kereze. Kývl jsem na to, protože se mi to líbilo," řekl nedávno pro ŽivotvČesku.cz pyšný majitel.

Dům má podle návrhu švýcarského architekta kruhový půdorys a vysoký je jako čtyřpodlažní budova, přesně 12,5 metru. Celkem dům podle návrhu tvoří 20 tubusů. Architekt Kerez stavbu prezentuje jako stavbu se třemi samostatnými byty s celkovou plochou 431 metrů čtverečních.

Uvnitř by mělo být uspořádání prostor: 8 ložnic, 6 pracoven, 6 hal, 5 toalet, 3 koupelny, 3 kuchyně, 3 jídelny a 6 obývacích pokojů. Vila bude mít i garáž pro pět vozů. Střecha některých tubusů poslouží jako terasa, ze které se bude radost dívat na Prahu.

Podle respektované české architektky jde o vilu, která vzbuzuje diskuze. "Myslím, že je dobře, pokud se v českém prostředí naučíme věcně diskutovat o architektuře jak mezi odborníky, tak mezi širší veřejností. Tento projekt je do diskuze jistě dobrým příspěvkem," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Petra Kunarová svůj pohled na velmi netradiční dílo.

Při první vlně epidemie koronaviru v Česku se mezi lidmi šířil základní kmen viru, ale postupem času se objevily jeho další mutace. Kromě britské se jedná také o tzv. jihoafrickou mutaci, která je oproti původní nákaze v něčem odlišná. O tom, jak lékaři řeší léčbu pacientů s touto formou mutace a v čem je jiná, promluvil pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice.

Šéf SPD měl v minulosti se získáním stavebního povolení problém. Své království chtěl začít stavět už v roce 2014, ale proti byli úředníci z Prahy 6. Podle nich totiž dům nesplňoval podmínky pro výstavbu. Později se v Praze ale změnily stavební předpisy, a to v srpnu roku 2016. Tomio Okamura následně povolení získal.

Luxusní dům předsedy hnutí SPD Tomia Okamury (49) si získal enormní pozornost především dí...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu