Pašeračka Tereza má za sebou první dávku čínské vakcíny. Propukly vedlejší účinky. Viroložka popsala, jak funguje

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2021

Češka Tereza Hlůšková (25), jež si v pákistánském vězení odpykává trest 8 let a 8 měsíců za pašování téměř 10 kilogramů heroinu, dostala první dávku vakcíny proti nemoci covid-19. Za mřížemi věznice Kot Lakhpat se o své zdraví dosud obávala. Spolu s dalšími vězenkyněmi Tereza dostala vakcínu od čínské společnosti Sinopharm. Princip, na kterém funguje, popsala odbornice. "Vakcína Sinopharm patří mezi inaktivované vakcíny, tedy vakcíny klasického typu, kdy daný virus získaný z infikovaného jedince namnožíte na buňkách, chemicky či fyzikálně inaktivujete, aby se v našem organismu nemnožil," řekla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Ruth Tachezy.

Pašeračka Tereza Hlůšková má o jednu starost méně. Za mřížemi v Pákistánu měla obavy z nákazy koronavirem, nyní se po dlouhém čekání dočkala první dávky očkování. Společně s řadou dalších vězenkyň dostala vakcínu od čínské společnosti Sinopharm. Za tři týdny ji čeká druhá dávka. Po vakcinaci se u ní objevily mírné vedlejší účinky.

"Tereza byla po vakcíně hodně unavená, hned si šla lehnout. Očkovala ji vězeňská lékařka," řekl deníku Blesk informovaný zdroj. Zatím není jasné, jak pašeračka zareaguje na druhou dávku. Vakcína od společnosti Sinopharm byla v květnu Světovou zdravotnickou organizací schválena jen pro nouzové užití.

Volekulární bioložka a viroložka Ruth Tachezy vysvětlila, na jakém principu čínská vakcína funguje. "Vakcína Sinopharm patří mezi inaktivované vakcíny, tedy vakcíny klasického typu, kdy daný virus získaný z infikovaného jedince namnožíte na buňkách, chemicky či fyzikálně inaktivujete, aby se v našem organismu nemnožil. Tento virus pak aplikujete jako vakcínu. Virus je schopný vstoupit do buněk a iniciovat imunitní odpověď organismu, ale není schopny vyvolat onemocnění," řekla odbornice pro ŽivotvČesku.cz.

"Pro přípravu vakcín je třeba mít speciální BSL3 prostory, výroba je relativně zdlouhavá a pružnost změny vakcíny při nové variantě viru je omezena. Obvykle též tyto vakcíny vyžadují více dávek," doplnila Ruth Tachezy pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vakcíny od společností Moderna či Pfizer/BioNTech jsou rychlejší na výrobu a též se dají snáze upravit proti novým variantám koronaviru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.