Pavel Rímský: Ti, kteří nenosí roušky, jestli si říkají, že stejně musí umřít, tak je chápu

Herec Pavel Rímský
Herec Pavel Rímský
Foto: nextfoto.cz

Geniální herec s nezaměnitelným hlasem. To je Pavel Rímský (71), který během své velké umělecké kariéry ztvárnil desítky brilantních rolí nejen ve filmech, seriálech, ale zejména na prknech, která znamenají svět. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil o pandemii, na kterou svět nebyl připravený. "Nešťastná doba to je," netajil se respektovaný herec a promluvil o tom, jak současné dění vnímá.

Pandemie koronaviru a související opatření ovlivnily duševní zdraví i psychiatrickou péči, mimo jiné přinesly komplikace v ambulantní i lůžkové péči. Jde například o odkládání návštěvy ambulance i ztížený osobní kontakt a komunikaci. Už téměř rok lidé žijí v době, kterou historicky nepoznali. Řada z nich přišla o práci, mnozí nemohou podnikat. Kultura opatřeními čím dál více »krvácí« a hercům chybí publikum.

"Nešťastná doba to je, ale pořád naštěstí pracuji. Jsem v divadle Na Vinohradech v angažmá, kde zkoušíme jednou za dva měsíce takzvanou premiéru do prázdného hlediště, která se vždy pak zakonzervuje a až se otevře, tak jsme schopni hrát několik premiér po sobě," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz herec s velmi charakteristickým citově podbarveným a měkkým hlasem, který se velice dobře uplatnil jako voiceover či v dabingu.

Respektovaný umělec nevidí na veškerém dění v souvislosti s epidemií moc věcí, které by člověka těšily. "Obdivuji lidi, kteří říkají, že současná doba přináší i něco dobrého. Možná ano, neberu jim to, ale že bych po tom bažil, že bych na tom poznal něco dobrého, tuto vlastnost nemám," upřesnil Pavel Rímský pro ŽivotvČesku.cz.

Herec také vnímá současná opatření tak, že je důležité je respektovat a nevymýšlet něco, co poškozuje druhé. Na druhou stranu by stát neměl zapomínat na to, že pokud existuje možnost volby či výběru, měl by udělat vše pro to, aby ji dopřál lidem.

Jednou z nejdiskutovanějších vakcín proti covidu-19 je i nadále ruská vakcína Sputnik V. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) sice již dříve odmítl, že by se tato vakcína do Česka dostala dříve, než ji schválí léková agentura, jeho pohled se ale rozchází s úsudkem prezidenta Miloše Zemana (76). Hrad se totiž snaží, aby v závodě o tuto vakcínu mělo Česko přednost. Pro ŽivotvČesku.cz vakcínu zhodnotil epidemiolog Roman Prymula (56). "Špatná vakcína to rozhodně není," míní bývalý poradce premiéra.

"Ti, kteří nenosí roušky, jestli si říkají, že stejně musí umřít, tak je chápu. Doufám v to, že očkování nás dostane zpět do života. Ale myslím si, že základní problém je v tom, že se nenašel ještě jediný vládní představitel, který by se nechal naočkovat vakcínou AstraZeneca, to nechávají nám plebsu. Základní předpoklad je ten, že nechají lidi svobodně vybrat, kdo jakou vakcínou chce být očkován," dodal pro ŽivotvČesku.cz Pavel Rímský svůj pohled na dobu, která je pro většinu lidí velmi složitá s vírou v hlase, že těžká doba bude v co nejkratším čase pokořena.

Bylo mu osm let, když se proslavil rolí Vaška v legendárním seriálu Cirkus Humberto. A pra...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.