Plánování letních dovolených je v plném proudu. Odborník objasnil, zda je nutné nosit respirátory a roušky

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2021

Na příchod letních prázdnin se letos netěší pouze školáci. Mnoho lidí řeší po dlouhém období, kdy bylo cestování velmi komplikované a hůře dostupné kvůli pandemii koronaviru, kam mohou vyrazit za odpočinkem nebo zábavou. Stále však platí, že by se s ohledem na bezpečnost měli držet několika zásad. "Dá se zůstat buď v tuzemsku, nebo pokud chce člověk opravdu k moři, tak by si měl vybírat destinace, kde se nepohybují davy lidí. Jsem názoru, že v letních měsících respirátory nejsou zas až tak zásadní, roušky ano," uvedl profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz.

Myšlenky na letní dovolenou se ještě před pár měsíci zdály jako nereálné. Epidemická situace se ale v posledních týdnech výrazně změnila k lepšímu a vláda začala s rozvolňováním opatření a postupným otevíráním různých segmentů. Cestovní ruch tak s blížícím se létem znovu ožívá a lidé se připravují na dovolené v Čechách i v zahraničí. Představa moře a prosluněné pláže je pro mnohé snem.

"U Čechů vede v létě osmidenní zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive, letecky. Nejčastěji odletí v sobotu 3. července. Zájezdy nejvíce kupují čtyřicátníci," uvedla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz před nedávnem s tím, že v prodejích zatím mezi zeměmi vede Řecko.

Cestování za hranice České republiky má i nadále svá úskalí a je nezbytné myslet na to, že rizika existují. "Pakliže člověk není naočkovaný, čímž myslím plné očkování oběma dávkami vakcíny, tak si myslím, že by neměl cestovat do rizikových zemí nebo oblastí, které jsou rizikové. Pokud je to možné, lidé by se měli vyhýbat přeplněným letoviskům i v těch nerizikových zemích," vyjádřil se Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že existuje několik možností, jak letní dovolenou řešit.

"Dá se zůstat buď v tuzemsku, nebo pokud chce člověk opravdu k moři, tak by si měl vybírat destinace, kde se nepohybují davy lidí. Jsem toho názoru, že v letních měsících respirátory nejsou zase až tak zásadní. Roušky asi ano, ale respirátory jsou důležité především v zimě, kdy jde o to bránit aerosolům v šíření, v létě jde spíše o kapénky," uzavřel evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.