Plošné zavedení respirátorů po celé ČR. Pomůže to určitě. Senioři by mohli dostat příspěvek, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Od půlnoci ze středy na čtvrtek začne v Česku platit povinnost nosit respirátor (nebo dvě roušky) na veřejných místech. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (42) by ke zpomalení epidemie mohlo pomoci plošné nařízení pro celou Českou republiku. "Situace je nejhorší v historii. Na vládě řešíme schéma, jak lidem zajistit respirátory," uvedl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka se Česká republika nachází v nejhorší fázi celé koronavirové krize. "Situace je nejhorší v historii. Čísla nakažených rostou, jdou nahoru čísla hospitalizovaných, ale hlavně jdou nahoru čísla lidí na JIP. Jednotky intenzivní péče máme už plné," přiznal Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr vnitra si dovede představit, že by nařízení o používání respirátorů bylo zavedeno plošně. Otázkou je, jak je zajistit pro rodiny, které na tom nejsou ekonomicky dobře a finanční položky za respirátory pro ně představují značné výdaje.

"Plošné zavedení respirátorů by z hlediska zdravotního určitě pomohlo. Na vládě musíme dopracovat schéma, jak to lidem zajistit. Vedeme debatu, zda to má být systémem finančním či přes vouchery na nákup respirátorů, jako to mají například v Bavorsku," dodal Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Od čtvrtka bude povinnost nosit respirátory (nebo dvě roušky najednou) platit v obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách či v prostředcích hromadné dopravy, ve zdravotnických ambulancích nebo pro zaměstance v pobytových zařízeních sociálních služeb. Kvalitnější ochrana dýchacích cest bude vyžadována také v autech, s výjimkou pro členy jedné domácnosti.

Také další výjimky budou podobné jako dosud, tedy pro ústavní činitele, řidiče veřejné dopravy, účastníky soudů, snoubence při svatebním obřadu, herce a tanečníky, moderátory, sportovce nebo při práci v zátěži teplem. Pro děti do 15 let stačí od čtvrtka chirurgické roušky, podomácku vyrobené látkové roušky ale nejsou možné. Respirátory pro tyto děti nejsou povinné, protože na jejich obličeje nejsou k dispozici.

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (85) má k umění blízko už od mládí, dnešní doba ovšem...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.