Po 7 letech od úmrtí Přemka Podlahy jeho vila nechátrá. Takhle dnes vypadá dům, kde žil. Zavzpomínal soused a kamarád

ŽivotvČesku
Vila v Ládví, kde bydlel Přemek Podlaha
Foto: ŽivotvČesku
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 9. 1. 2022

Jednou z hvězd televizní obrazovky se stal už na začátku šedesátých let moderátor Přemek Podlaha (†76), který se významně proslavil pořadem nejen pro kutily s názvem Receptář prima nápadů. Osudným se mu stala diagnóza zákeřné rakoviny, které podlehl před sedmi lety. Na oblíbeného »zahrádkáře« pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal jeho kamarád Petr Rezek (79). "Každý Silvestr jsme se na chalupě scházeli, jezdil jsem k němu občas na návštěvy i do jeho domu za Prahou. Měl hodně vynálezů a tipů které sbíral od lidí. Fandové pořadu mu posílali různé náměty," uvedl.

Takovou diváckou oblibu, jaké se těšil pořad Receptář prima nápadů a také jeho tvůrce a moderátor Přemek Podlaha, se ani dnes jen tak nevidí. Vystudovaný novinář, který v roce 1962 začínal na obrazovce jako tvář Zemědělského magazínu, skončil v červnu 2014 v péči lékařů. V moderaci úspěšného formátu ho tehdy zastoupil kolega a televizní hlasatel Alexandr Hemala (69).

Přes první zmínky o kardiovaskulárních problémech se o pár měsíců později potvrdila informace, že král kutilů a zahrádkářů má rakovinu pankreatu (slinivky břišní). I přes zlou diagnózu se těšil na Vánoce s druhou manželkou Kateřinou Kalendovou, kterých se bohužel nedožil. Zemřel před Štědrým dnem v úterý 23. prosince 2014 ve věku 76 let. Své poslední chvíle strávil v hospici Dobrého Pastýře v Čerčanech. Jeho skon tehdy pro média potvrdil spolupracovník Miloš Baroch.

Na svého velmi blízkého přítele zavzpomínal legendární zpěvák Petr Rezek, jehož písně jako Přátelství, Obyčejnej kluk nebo duet s Hanou Zagorovou (75) Duhová víla, jsou hity dodnes. Oba měli s Přemkem Podlahou chalupy vedle sebe.

"Byl nesmírně náruživý chalupář, až teprve ke konci života na to neměl moc času a sil. Měli jsme k sobě blízko hlavně díky té Šumavě, on ji miloval stejně jako já. Každý Silvestr jsme se na chalupě scházeli, jezdil jsem k němu občas na návštěvy i do jeho domu za Prahou. Asi třikrát jsem byl také v jeho pořadu Receptář prima nápadů, odzpíval jsem tam pár písniček. Přemek měl hodně vynálezů a tipů které sbíral od lidí. Fandové pořadu mu posílali různé náměty a on to pak dával dohromady a psal o tom knížky. Jak se o něm říká, že je král kutilů, tak to rozhodně platí dodnes. Receptář celý vymyslel a vždy žertoval, že si za minulého režimu vymyslel televizní pořad, který není napadnutelný, protože proti králíkům a zelí nemá nikdo nic (směje se)," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz

Poslední rozloučení s Přemkem Podlahou proběhlo po Novém roce 2. ledna 2015 ve velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích. S první manželkou Irenou (podlehla vážné nemoci ve 45 letech) měl dceru Petru a syna Pavla. Rodinné vztahy však nebyly dvakrát ideální. "Umřela na rakovinu (první manželka Přemka Podlahy, pozn. red.). Stalo se to v deset dopoledne a táta šel večer na kšeft… Otec odmala preferoval sestru Petru, mě zase milovala maminka," uvedl syn moderátora Pavel, jak cituje server Blesk.

Přes rozepře v rodině se moderátorovi dařilo po pracovní stránce a kutilský pořad Receptář prima nápadů se stal pracovní náplní také jeho druhé ženy Kateřiny Kalendové, která mu pomáhala. Za manželku ji pojal osm let poté, co zemřela jeho první žena Irena. Manželé spolu v roce 2008 vydali dokonce společnou knihu s názvem Kuchařka z Receptáře: Vítězové z obrazovky.

Oblíbený moderátor žil ve vile v Ládví - vesnici, která je součástí obce Kamenice a nachází se v okrese Praha-Východ. Právě tam se vydal reportér z redakce ŽivotvČesku.cz. Dnes je na první pohled zřejmé, že o bydliště národem milovaného moderátora je stále postaráno.

"Málokdy tam někdo jezdí. Když jdu venčit psa, tak teď přes zimu ve sněhu nebývají kolejnice od vozu. Komu to dnes patří nevím, málokdy tam někdo bývá, ale opuštěné to zcela není," řekl pro ŽivotvČesku.cz jeden ze sousedů na dotaz reportéra portálu ŽivotvČesku.cz, zda někdo v honosné nemovitostí aktuálně bydlí.

Redakce ŽivotvČesku.cz podle katastru nemovitostí zjistila, že pozemek, na němž stojí přepychový dům, vlastní manželka zesnulého moderátora Kateřina Kalendová. K tomu je vlastníkem dalších tří přilehlých parcel.

Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám. Poslední měsíce svého života strávil ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu