Po úmrtí majitele bytu v Praze našli uvnitř starý kufr. Vydal poklad milionové hodnoty

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Neuvěřitelný příběh se stal v jednom z pražských bytů. Krátce po úmrtí majitele nemovitosti byl v jeho prostorách objeven záhadný kufr, ve kterém se ukrývaly vzácné mince. V současnosti míří do aukce a jejich hodnota je astronomická.

Podle portálu TN.cz, který na neobvyklý případ upozornil, vlastník bytu trpěl duševní chorobou a žil poněkud osamělým životem. O jeho cennostech tak nikdo z příbuzných neměl tušení.

Sbírku mincí milionové hodnoty po jeho smrti našli pod kopečkem oblečení ve starém koženém kufru. Část ze sbírky byla uložena v psacím stole. "Jde o výjimečný nález, který v našich končinách nemá obdoby. Jeho součástí jsou vzácné mince. Ze sběratelského deníku však víme, že ty nejcennější kusy chybí. Původního majitele na sklonku života pravděpodobně zradili jeho nejbližší a nejvzácnější kusy rozprodali,“ uvedl pro portál oslovený numismatuk Elizeus Macho z numismatické společnosti s tím, že sbírka mincí může mít hodnotu 25 milionů korun i výše.

Původním majitelem hodnotné sbírky mincí byl pražský podnikatel Josef Novák, který žil v letech 1892 až 1936. Jde o dědice nejstaršího pražského obchodního domu U Nováků ve Vodičkově ulici.

Jeho příbuzenský vztah s posledním majitelem sbírky není upřesněn. Sbírka obsahovala mince z období od 10. do 20. století a byly v ní vzácné ražby Boleslava II., kněžny Emmy, Soběslava, ale také knížete Jaromíra.

Po úmrtí posledního majitele sbírku na krátký čas převzal stát. Kufr plný mincí z bytu převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který sbírku předal Národnímu muzeu. O její vlastnictví se přihlásili dědicové. Momentálně může poklad mít kdokoli. Na začátku května totiž mince půjdou do aukce.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) pro ŽivotvČesku.cz popsal, kdy by se mohly otevřít restaurace a další služby, na které lidé v České republice čekají. Podle ministra je zásadní vyhodnotit Velikonoce a čekat, jak se na »covidových« číslech odrazí návrat žáků do škol. "Uvidíme, jak se projeví návrat téměř půl milionu dětí do škol," řekl Petr Arenberger pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vyhodnocovat by se mělo na konci dubna.

Historicky třetí vítěz slavné pěvecké show Zbyněk Drda (33) si díky slávě a popularitě dok...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.