Počasí se po 20. září urve ze řetězu. První nohou do zimy ale ještě nevstoupíme, říká meteoroložka

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Jako by se Česko začátkem nového měsíce vrátilo z hlediska počasí zpátky do letních prázdnin. Po citelném ochlazení, které nastalo především ke konci srpna, se vrátily teploty šplhající až nad 25 °C. Ale konec září se bude držet v normálních hodnotách. "Z nyní panujících nadprůměrných teplot se vrátíme zpátky k zářijovým normálům. Na teploty pod 20 °C to vypadá potom v té poslední zářijové dekádě. Nicméně o víkendu nás čekají přeháňky," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Zahájení nového školního roku provázelo deštivé počasí a chladno, ale následující dny přinesly naopak nečekaně vysoké teploty. S koncem týdne by se rtuť teploměru měla vyšplhat téměř k 30 °C, ale samotný konec září už nebude představovat žádné extrémy a výkyvy.

"Na výraznější změnu, respektive teploty pod 20 °C, to vypadá potom v té poslední zářijové dekádě. Jde hlavně o 20. až 25. září, kdy očekáváme více oblačnosti i srážek. Z nyní panujících nadprůměrných teplot se vrátíme zpátky k zářijovým normálům. Nic »hrozného« nás určitě nečeká," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že loni v září bylo naměřeno i přes 32 °C, což se tentokrát konat nebude.

"První nohou do zimy ale ještě rozhodně nevstoupíme. Září se nám trochu snaží vynahradit konec prázdnin. Aktuálně jsme z hlediska srážek pod normálem, protože tento týden na většině území Česka vůbec nepršelo. Nicméně o víkendu nás čekají přeháňky, takže se to zřejmě v té poslední zářijové dekádě změní," zhodnotila výhled na konec měsíce konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Začátek nového školního roku už byl zahájen a do Vánoc zbývají pouhé tři měsíce. Ekonomická situace v Česku je ovlivněna rostoucí inflací, což se logicky promítne i do následujících týdnů a také vánočních svátků. "Obchodníci budou zvláště před Vánocemi hodně šponovat ceny svých výrobků a produktů, což požene inflaci stále výš. V letošním roce se tedy rozhodně vyplatí myslet na vánoční dárky mnohem dřív než v minulosti a řešit jejich nákupy relativně zavčas," řekl ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Září se zatím ukázalo v mnoha podobách, kdy nastaly teplé slunečné dny, ale i déšť a citel...

Na pořadu dne už nebudou ani silné bouřky, které sužovaly Česko už na konci června. "Na konci září už nebudou aktuální, ale ještě od zítřka a po celý víkend se ojediněle bouřky vytvářet mohou – zejména v západní části republiky. Ale rozhodně už nebudou doprovázeny nebezpečnými meteorologickými jevy. Srážkové úhrny se vejdou do 10 milimetrů," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu