Podceňujeme mentalitu Rusů, říká Roman Šmucler. Vyhodnotil, jak lid Vladimira Putina vnímá západní sankce a co rozhodne válku na Ukrajině

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44), který v pátek večer na dálku promluvil k účastníkům konference v Singapuru, uvedl, že výsledek nynější války Ruska proti Ukrajině se dotkne nejen jeho vlasti, ale i budoucího mezinárodního řádu ve světě, citovala ho agentura Reuters. Ruská vláda současně navýšila peníze v rezervním fondu o 551,4 miliard rublů (217,6 miliardy Kč), protože Kreml rozšiřuje stimulační balíček, který má ochránit ekonomiku před dopady západních sankcí a ruských vojenských akcí na Ukrajině. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně dopadů sancí na Rusko promluvil prezident České stomatologické komory a politický komentátor Roman Šmucler (52). Poukázal na mírnou naivitu Západu ohledně naturelu Rusů.

Navýšení rezerv pochází z dodatečných zisků z vývozu ropy a plynu z Ruska, který navzdory západním sankcím přináší do rozpočtu stovky milionů dolarů denně. Západní země uvalily na Rusko po invazi na Ukrajinu řadu sankcí, včetně zmrazení zhruba poloviny zlatých a devizových rezerv, tedy 300 miliard USD (sedm bilionů Kč).

Rusko dříve směrovalo zisky z ropy a plynu do státního investičního fondu, ve kterém je 198 miliard dolarů a slouží k financování velkých investičních projektů. Nouzový rezervní fond je však flexibilnějším zdrojem peněz, umožňuje vládě pokrýt státní deficit, podpořit sociální výdaje, jako je nedávné mimořádné zvýšení důchodů a reagovat na hrozící hospodářskou krizi. V květnu vláda do fondu přidala 791,6 miliardy rublů.

"Sankce nepochybně Rusku ubližují, ale my podceňujeme jejich mentalitu, kdy se dokáží uzavřít a semknout, když je válka. To znamená, že sankcemi budou nepochybně trpět, Západ si myslí, že ruský lid půjde do ulic, ale Rusové to chápou tak, že Západ na ně útočí a oni tedy půjdou za Putinem," vysvětlil Roman Šmucler svůj pohled na dopad západních sankcí vůči Ruské federaci, které byly uvaleny za vojenskou invazi nařízenou Moskvou v únoru.

Ruskou ekonomiku letos podle odhadů ekonomických analytiků čeká největší recese za více než dvě desetiletí. Kreml již začal podporovat největší podniky v zemi, aby zmírnil hospodářskou krizi. Ta způsobila také nárůst inflace na nejvyšší úroveň za posledních 20 let a v nadcházejících měsících zřejmě způsobí propad příjmů domácností. V květnu vláda poskytla čtyři miliardy USD ruským železnicím, největšímu zaměstnavateli v zemi, a přislíbila 1,75 miliardy USD státní letecké společnosti Aeroflot, napsala agentura Reuters.

"Druhá věc je pak ta, že Rusové byli konfrontováni se západními společnostmi, které v Rusku byly, setkali se s řadou slavných značek, a teď je to tak, že sejde z očí, sejde z mysli. Prostě tam budou teď na tom trhu čínské, korejské indické značky a podobně a ti lidé se více uzavřou do tohoto světa. Paradoxem na tom je, že v těch zavřených zemích to tolik lidi netrápí. To, co je teď, není ale tak důležité jako to, co bude za deset let. Je tedy otázka, jak to bude s Ukrajinou, zda Ukrajinci se vrátí do země, kde lidé budou žít lépe než v Rusku, tedy budou mít vyšší životní úroveň, Rusko na ně už nezaútočí, či naopak se Ukrajina rozbije a bude to obráceně. To znamená, že teď probíhají boje, ale ta válka se jako vždy rozhodne ekonomicky," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický kometátor a špičkový stomatochirug Roman Šmucler s tím, že příkladem je Německo, které po druhé světové válce dokázalo svou zemi zcela ekonomicky předělat.

V současnosti se ukrajinské síly snaží vytlačit Rusy z oblastí na východě země, a brání se útokům ruských sil, zejména u města Severodoněck. Ukrajinský prezident v pátek ve svém proslovu ocenil dosavadní pomoc Západu a jeho asijských spojenců, když uvedl, že je klíčové, aby partnerské země nepolevily v poskytování pomoci válčící Ukrajině.

"Jsem vděčný za vaši podporu, ale tato podpora je určena nejen Ukrajině, ale také vám samým," řekl Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. "Právě na ukrajinských bojištích se rozhoduje o budoucích pravidlech tohoto světa spolu s hranicemi možného," dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.