Podvodné e-shopy mají před Vánoci žně. Mluvčí České obchodní inspekce popsal, jak se při nákupu dárků online nenapálit

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 12. 2021

Především v období před Vánocemi se rozmohl trend nakupování přes internet. Prohlížení e-shopů je pohodlnější než trávit čas v obchodních centrech, zboží ve slevách vyjde často laciněji a kurýrní služba vám ho dopraví až ke dveřím. Na nákup online ale lze snadno i doplatit. Mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich popsal, jak poznat, v jakém obchodě byste dárky určitě kupovat neměli. "Je potřeba se především vyhnout stránkám anonymním, které nemají uvedené kontaktní údaje," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Odhalit pochybný obchod, ze kterého se dárky rozhodně objednávat nevyplatí, může být pro běžného uživatele internetu často složité. Mnoho lidí na nákup ze zdánlivě důvěryhodného e-shopu s pěkným zbožím už doplatilo - zboží vypadalo úplně jinak než na stránkách, jeho kvalita byla špatná, v nejhorším případě za něj zaplatili dopředu a vůbec se ho nedočkali.

Česká obchodní inspekce má pravidelně aktualizovaný seznam rizikových e-shopů, z nichž by lidé nakupovat neměli. Důvody jsou různé, obchody třeba nemají uvedené provozovatele webu, nebo na ně byl registrován vysoký počet stížností od předchozích nespokojených zákazníků. Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich poradil, jak takový podvodný obchod, nákupům na němž byste se měli vyhnout, poznat.

"Je potřeba se především vyhnout stránkám anonymním, které nemají uvedené kontaktní údaje. Doporučujeme pozorně si pročíst obchodní podmínky. Jakmile kontakt nenajdete ani tam, je vhodné se takovému obchodníkovi vyhnout. Řada rizikových e-shopů, na které upozorňujeme, stále aktivně cílí svojí nabídkou na seniory a další zranitelné či důvěřivé skupiny občanů. Ti jsou pak také zklamáni, když po zaplacení na těchto stránkách neobdrží objednaný produkt nebo službu. Pozor i na stránky nabízející extrémně levné zboží," uvedl Jiří Fröhlich pro ŽivotvČesku.cz.

Především starší lidé, kteří se ve světě internetu příliš neorientují, by se mohli snadno nachytat na stránky, které nabízejí takzvaně zázraky na počkání. Může jít například o preparáty na hubnutí slibující okamžité výsledky už od prvního dne užívání. Před takovými obchody je obzvláště potřeba se mít na pozoru, protože zboží nesplní, co slibuje, nemusí vůbec přijít a pokud za něj zaplatíte předem, tak peníze už zřejmě nikdy neuvidíte.

"Dalším znakem rizikových e-shopů jsou pak až zázračné výrobky, které údajně nikdo jiný nemá, například proti cukrovce, stárnutí, úspoře elektrické energie nebo proti údajným negativním účinkům 5G sítí. Takové výrobky nabízejí často provozovatelé webů, u kterých kontakt nenajdete, nebo mají sídlo v Panamě či jinde ve světě, kde se budete jen velmi těžko domáhat svých práv," dodal mluvčí ČOI Jiří Fröhlich pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.