Policejní psycholog a právník promluvili o dopadech ohledně nehody, při které Vašek Jelínek z Luneticu srazil autem člověka. Muž zemřel. Zpěvák nadýchal

Vašek Jelínek
Vašek Jelínek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2022

Vašek Jelínek (43) na vlastní kůži poznal, jak rychlý životní obrat může osud člověku nadělit. V sobotu během návratu z koncertu Leoše Mareše (46) mu u benzínové pumpy nedaleko Mladé Boleslavi vběhl na dálnici pod auto chodec. Podle všeho měl přebíhat vozovku. Zraněním muž na místě podlehl, nepomohla v tu chvíli ani poskytnutá první pomoc. Trauma a pocit viny, které si ponese do konce života - tak by se dalo vnímat, co zpěvák patrně musí zažívat. O to více, když mu při dechové zkoušce zařízení ukázalo hodnotu 0,4 promile. Pro ŽivotvČesku.cz objasnil uznávaný odborník Jeroným Klimeš, který má specializaci na policejní a rodinnou psychologii, co se pěveckému idolu z 90. let nejpravděpodobněji honí hlavou. K případu promluvil redakcí oslovený špičkový advokát přes dopravu Tomáš Maxa.

Marcela, manželka zpěváka, která s ním jela z koncertu jako spolujezdkyně, popsala, že nehodě nešlo zabránit. Muž podle ní skočil přímo pod kola jedoucího vozu a nebyl vůbec vidět. Tělo chodce pak náraz odmrštil do druhého pruhu, kde došlo k další srážce s jiným jedoucím vozem.

"Byl to okamžik a Vašek duchapřítomně strhnul volant, jinak kdybychom ho nabrali přímo, vlítnul by třeba do kabiny, což by mohl být náš konec. Vašek ale zachoval chladnou hlavu a běžel bezprostředně po střetu zpět na místo nehody, vytáhl pána ze silnice sám a dával mu masáž srdce a poskytoval první pomoc až do příjezdu záchranářů. Byla to opravdu neskutečná a pohotová reakce! Jinak všichni přihlíželi a neudělali nic. Jen Vašek se staral, odtáhl zraněného na okraj silnice, i když riskoval život mezi projíždějícími auty," vylíčila tragickou událost Marcela Jelínková na oficiálních stránkách kapely Lunetic.

Možná by se na první pohled mohlo zdát, že když se někomu přihodí podobná tragédie, při které zemře člověk, zhroutí se a hází všechnu vinu na sebe. Ve skutečnosti tomu ale podle odborníka bývá přesně naopak.

"V takových přípech, když někomu provedete něco zlého, ať úmyslně nebo neúmyslně, máte paradoxně tendence házet vinu na ty druhé. Psychika neunese fakt, že se vám něco takového stalo, je to její obranná reakce. Tento stav se nazývá refrakterní pocit viny a může trvat desítky let, někdy až do smrti," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš, který během své bohaté kariéry vyučoval policejní psychologii studenty na střední policejní škole. Pracoval deset let jako konzultant veřejného ochránce práv, pět let jako poradce ministra práce a sociálních věcí.

"V podstatě jde o to, že po nějakou dobu (čím závažnější věc se stane, tím déle to trvá) člověku nefunguje sebereflexe a není schopen se objektivně přiznat ke své vině. Tu tlačí na jiné lidi, neustále se obhajuje. Často až za mnoho let, kdy je vše už dávno pasé, tak si přizná, že to třeba bylo opravdu špatné rozhodnutí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný psycholog.

Pro Vaška Jelínka hraje v jeho neprospěch, že z nějaké příčiny mu policisté při dechové zkoušce naměřili více, než je možná biologická hodnota. "Řidič ročník 1978 nadýchal 0,4 promile, jednalo se o orientační dechovou zkoušku. Následně souhlasil a podstoupil lékařské vyšetření, kdy mu byla odebrána krev," uvedla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

"V případě, že dojde k prokázání užití návykové látky ve zmíněné hodnotě, hrozí dotyčnému pokuta do 20 tisíc korun, 6 až 12 měsíců zákazu řízení a 7 bodů, a to jen v případě, že by hodnota byla nad 0,3 promile. Pokud to bylo provedeno dechovou zkouškou, tak od hodnoty se odečítá tolerance 0,24, takže pokud by to bylo zjištěno při dechové zkoušce, tak v tomto případě body nebudou hrozit. Pokud by při lékařském odběru nebyl zjištěn alkohol, nemělo by danému člověku nic hrozit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejvyhledávanějších českých advokátů v oblasti dopravy Tomáš Maxa.

Pokud by krevní zkouška prokázala, že Václav Jelínek konzumoval před jízdou alkohol, nutně nemusí být viníkem tragické události. V tomto případě by byl podle renomovaného advokáta řešen jen přestupek v podobě řízení pod vlivem návykové látky, kdy hodnota je nižší než 1 promile.

"Jde o často opakovaný mýtus, kdy se tvrdí, že člověk, který měl za volantem alkohol automaticky odpovídá za následky dopravní nehody, i kdyby ji nezpůsobil. To je nesmysl. Vždy se zkoumá, zda a jakým způsobem řidič nehodu způsobil, jak by jí bylo možné zabránit apod. Pokud policie dospěje k závěru, že viníkem nehody byl chodec, oznámí na městský úřad pouze přestupek spočívající v řízení pod vlivem alkoholu. Pokud by však byl viníkem řidič, bude muset pojišťovně nahradit veškeré částky, které za něj vyplatila z povinného ručení," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert na dopravní problematiku Tomáš Maxa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.