Policie navrhla obžalovat Cimického z 28 znásilnění a vydírání. Moderátorka ČT Martina Vrbová-Hynková popsala, co po obvinění známého psychiatra cítila

Jan Cimický
Jan Cimický
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2022

Po zpěvačce Janě Fabiánové (43) byla moderátorka Martina Vrbová-Hynková (50) druhou známou ženou, která obvinila psychiatra Jana Cimického (73) ze sexuálního napadení. Policie se i díky tomu začala případem zabývat a nedávno známého lékaře obvinila z vydírání a znásilnění. Skutků bylo podle zjištění kriminalistů 28 a odehrály se v rozmezí let 1980 až 2016. V současnosti policisté odeslali návrh na podání obžaloby. Martina Vrbová-Hynková pro ŽivotvČesku.cz okomentovala vývoj případu.

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického za znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom dnes informovala na twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Loni na podzim Cimického několik jeho pacientek obvinilo ze sexuálního obtěžování či přímo napadení. Policisté poté vyzvali případné další poškozené, aby se ozvaly. Cimický se v listopadu proti tvrzením ohradil a oznámil, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu.

Zlehčování výpovědí žen, které přinesly svědectví o napadení Janem Cimickým, přimělo moderátorku České televize Martinu Vrbovou-Hynkovou zveřejnit i svoji zkušenost.  

"MUDr. Cimický mě krátce po příchodu napadl. Povalil mě na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat. Ve chvíli, kdy se mi podařilo ho na chvíli odstrčit, začal recitovat jednu z jeho básní. Byla jsem v naprostém šoku. Po nějaké době se mi podařilo z ordinace utéct a v panice doběhnout na autobus. Ubránila jsem se, ukončila spolupráci na pořadu a dala si závazek, že s panem doktorem se již nikdy osobně nesetkám. To vše píši proto, abych podpořila ženy-pacientky doktora Cimického, jejichž výpovědi jsou některými lidmi zlehčovány a bagatelizovány," popsala před časem na sociální síti Instagram.

K napadení došlo před dvaceti lety, když uváděla pořad »Co mám dělat, když…«, ve kterém Jan Cimický vystupoval v roli odborníka. "Chtěla bych ocenit policii za profesionální přístup a dobře odvedenou práci. Obvinění doktora Cimického zároveň beru jako zadostiučinění pro všechny ženy, kterých se tato kauza týká," okomentovala pro ŽivotvČesku.cz nedávný vývoj případu Martina Vrbová-Hynková.

I ona se přitom potýkala s otázkami, proč se zveřejněním svého příběhu čekala dvacet let. V obecné rovině to pro ŽivotvČesku.cz krátce po prvních svědectvích vysvětlila právnička Lucie Hrdá, která pomáhá obětem znásilnění či domácího násilí.

"V době, kdy k činu došlo, mohly být oběti zastrašované pachatelem, okolím, že je to mocný člověk, že má kamarády. Byly traumatizované a většina traumatizovaných lidí o tom nechce mluvit. Teprve v okamžiku, kdy to zpracují a kdy se ukáže, že jich je víc, se projeví kolektivní síla a může se s tím ven," popsala s tím, že když promluví jedna žena, často si dodají odvahu i další. "Je to známý mechanismus," dodala pro ŽivotvČesku.cz Lucie Hrdá.

Cimický v reakci uvedl, že policie se neřídí právním řádem. "Policejní orgán při závěrečném prostudování spisu stanovil lhůtu pro doplnění dokazování ke dni 14. října 2022. Tedy policejní orgán bez toho, aniž by uplynula lhůta k navržení dalších důkazů, již teď fakticky a zcela bez ohledu na práva obhajoby uzavřel, že jsem se měl dopustit údajných trestných činů," uvedl psychiatr. Policisté tak podle něj nemají k dispozici všechna tvrzení a návrhy důkazů, současně žádný návrh nezamítli a poslali návrh na podání obžaloby.

Spis bude podle Cimického »pro mnoho podobných nedostatků« v přípravném řízení postoupen Městskému státnímu zastupitelství v Praze kvůli výkonu dohledu. "Rád bych sdělil, že žádná obžaloba podána nebyla, jedná se pouze o 'představy' policejního orgánu adresované státnímu zastupitelství, které s nimi naloží podle svého právního názoru," dodal Cimický.

Kdo je Martina Vrbová-Hynková:

V ČT začínala jako programová hlasatelka, později dostala příležitost moderovat celou řadu pořadů: Retro, 13. komnata, Country Express Praha-Nashville s Jiřím Brabcem, Obrazovka, Volejte učiteli, Co mám dělat, když…?. Spolupracuje i s Českým rozhlasem. Jako scenáristka se podílela na vzniku ekologického cyklu Kam s nimi, Dětská záchranka v akci, některých dílů pořadu 13. komnata. S manželem Jiřím Hynkem, investigativním reportérem ČT, vychovává tři děti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.