Postcovidový syndrom způsobuje zamlženou mysl, říká profesor imunologie z AV. Objasnil, jak ho odhalit

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Prodělání onemocnění covid-19 bohužel nemusí zůstat bez následků. Jednou z komplikací zůstává tzv. postcovidový syndrom, který dokáže nemocné pacienty potrápit klidně i dlouhé měsíce. Profesor imunologie Václav Hořejší (71) popsal, jaké jsou nejčastější projevy a koho může postihnout. "Jde o neurologické, kardiovaskulární a plicní problémy – lidé pociťují dušnost, velmi snadno se unaví a mohou mít »zamlženou« mysl, jak se říká. Špatně se soustředí a hůře jim to myslí. Samozřejmě může postihnout i mladé lidi, kteří třeba onemocnění prodělali s lehkým průběhem," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Koronavirus nemusí na zdraví zanechat žádné stopy. Nicméně může dojít i k situaci, kdy se u vyléčených lidí projeví tzv. postcovidový syndrom. Ten s sebou nese řadu zdravotních obtíží, které mohou člověka sužovat i dlouho poté, co se prokázal jako covid negativní.

"Postcovidový syndrom má širokou paletu příznaků, kdy některé jsou dobře objektivizovatelné jako třeba zhoršení funkce plic nebo slabost. Jiné jsou pak hůře zdokumentovatelné, ať už se jedná o nejrůznější bolesti hlavy, poruchy paměti nebo poruchy spánku. Dále mohou nastat orgánová postižení například srdce. Je toho hodně," vyjádřil se již dříve prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

S ním souhlasí také uznávaný profesor imunologie z Akademie věd ČR Václav Hořejší. "Příznaků postcovidového syndromu je hrozně moc. Často se uvádí neurologické, kardiovaskulární a plicní problémy – lidé pociťují dušnost, velmi snadno se unaví a mohou mít tzv. »zamlženou« mysl. Špatně se soustředí, hůře jim to myslí a celkově jsou v nepříjemném duševním stavu. Většina z nich se z toho postupně dostane, ale je to rozhodně otravné a často to trvá i dlouhou dobu. Samozřejmě může postihnout i mladé lidi, kteří třeba onemocnění covid-19 prodělali s lehkým průběhem. Rozhodně to považuji za problém, ale ne zas tak zásadní pro zdravotnický systém," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že například ve Velké Británii se to už komplikací stalo, protože s jejich čísly se hodně plní nemocnice.

"Na britské zdravotnictví mám blízký kontakt, protože tam pracují moji dva zeťové jako lékaři, takže mi to potvrdili. Nemocnice zaplňují i lidé s postcovidovým syndromem. Ale jsem názoru, že ti, kteří budou mít jen pocity příznaků a nebudou ho mít prokázaný, do nemocnice nevezmou," uzavřel imunolog z AV pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.