Právnické eso Ondřej Dostál popsal, co Čechy čeká na podzim s covidem a jak to bude s lockdowny. Zhodnotil ministra Válka, který z jeho slov nadšený nebude

Ondřej Dostál
Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2022

Počty nových pozitivních testů na koronavirus začaly na počátku července znovu růst, po několika týdnech ale letní vlna opět pozvolna klesá. V posledním týdnu bylo v pracovních dnech pozitivně testováno mezi 2000 a 3000 osobami, další stovky denně se nakazily opakovaně. Reálný počet nakažených je pravděpodobně výrazně vyšší než počet pozitivních testů. V současnosti se odborníci domnívají, že podzimní vlna covidu se pomalu blíží. Ministerstvo zdravotnictví opakovaně tvrdí, že očkování je jediná cesta, jak se každý jedinec může ochránit před těžkým průběhem nákazy. Zejména pak lidé v rizikové skupině. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (43), který v rozhovoru přiblížil svůj pohled na nadcházející období v souvislosti s koronavirem, promluvil o vakcínách, neodmítl sdělit svůj pohled na »politický výkon« současného šéfa zdravotnictví Vlastimila Válka (62), který je poměrně rozpačitý.

Blíží se nám podzim a už řada odborníků vztyčila varovný prst ohledně podzimní vlny koronaviru. Jakým směrem se špičkový expert na zdravotní právo Ondřej Dostál začíná dívat?

(Usměje se) Abych pravdu řekl, tak stejně jako loni a předloni se dívám na čísla nákaz, hospitalizací či úmrtí, porovnávám to s věrohodnými informacemi ze zahraničí a tím, co o chování aktuální varianty víme.

A jak jsme na tom?

No, máme dost pozitivně testovaných, ale statisticky vzato jen málo vážně nemocných a zemřelých. Záměrně říkám statisticky, úmrtí i těžké průběhy zde jsou, ale naštěstí ne v počtech, které by dávaly důvod k panice. Popravdě, mnohem větší obavu mám ze zdravotních důsledků možné ekonomické krize ve zdravotnictví, v podobě omezení péče.

Přibližte, prosím, jak to teď myslíte...

(Zamyslí se) Víte, velkorysé bezplatné zdravotnictví je závislé na výnosu z daní a odvodů. Ten nebude, pokud nepojede průmysl, což závisí na dostupnosti energií, a to zase na zahraniční i domácí politice vlády. Nebudou energie, nebude prosperita, nebude na zdravotní péči, takhle jednoduché to je, na dlani chlup nevezmeš. Dva roky zabíjely naši prosperitu lockdowny, které zdraví lidí spíš škodily než chránily, a taky vytvořily obrovské manko v běžné zdravotní péči, prevenci i plánovaných operacích. Další rundu chyb v řízení státu si už dovolit nemůžeme.

Rozumím. Ondro, řekněte mi ale, jak to je ohledně vakcín. Není tajemstvím, že na konci loňského roku tehdejší ministr Adam Vojtěch podepsal objednávku 14,7 milionu dávek. Očkuje se ale od začátku roku s časem minimálně. Co se vlastně s nevyužitými preparáty děje?

Je to tak, že po nějaký čas jsou uskladněny a následně za drahé peníze likvidovány. Množství objednaných dávek je extrémní, smlouva s farmaceutickými společnostmi je pro náš stát jednostranně nevýhodná. Do roku 2023 budeme za miliardy odebírat produkt, který se v tomto množství nevyužije a vyhodí se.

Teď žertujete, že jo?

(Pousměje se) Bohužel, ne. Poděkovat můžeme Evropské komisi a administrativě ministra Adama Vojtěcha. Kdybychom byli co k čemu, připojíme se k nedávné iniciativě Polska a dalších zemí, které se snaží o změnu právní cestou. Zda je to možné, nemohu říct, smlouva je stále zčásti tajná, což je skandál sám o sobě. A obávám se, že právníci výrobců vakcín si v ní »pošéfovali«, aby z nevýhodného nákupu nebyla cesta ven. Na druhou stranu, blok států jednajících ve shodě by byl tak silný, že by možná farmabyznys uhnul dobrovolně, koneckonců má zájem tady prodávat i jiné léky než vakcíny.

Zní to tedy dost smutně... Když odbočíme, vím, že je to věštění z křišťálové koule, očekáváte ale, že ČR se s nástupem podzimní vlny ocitne v nouzovém stavu, případně začnou platit nějaké vládní restrikce, jaké známe už z minulosti, třeba nošení roušek?

Doufám, že ne, z několika důvodů. Zaprvé a především, nemůžeme si to ekonomicky dovolit. Už tak máme na krku krizi z energií a z inflace, mocně přiživené dvěma lety lockdownů a kompenzací. Zadruhé, zpětně se prokázalo, že vzhledem k parametrům koronaviru byly restrikce nanic a jejich zbylým propagátorům, kteří nemají dost soudnosti aby zmlkli, už občané nevěří. Zatřetí, kdyby se přesto vláda pokusila znovu nouzový stav a restrikce zavést, narazí na takový právní i občanský odpor, že by to dlouho neustála. Nejspíš budou »drobnosti« jako roušky v nemocnicích, možná v MHD, ale na šílenosti typu zákazu cest mezi okresy nebo zavření škol si už netroufnou.

Chápu. Také by mě zajímalo, jestli by mohlo opět dojít k tomu, že očkovaní budou smět do restaurací, neočkovaní nikoliv?

Ze zdravotního hlediska je to nesmysl a vždy byl, očkování v případě covid nebrání přenosu. Zvlášť sprostá byla tato segregace vůči neočkovaným lidem, kteří covid prodělali a díky post-infekční imunitě byli chráněni výrazně silněji než očkovaní. Letos by to byl nesmysl tím spíš, že nynější vakcíny jsou zastaralé a proti nákaze novými variantami nejeví zrovna efekt, jak ukazují čísla. Ledaže by přišly nějaké nové vakcíny, které by fungovaly, to ale není na pořadu dne a hlavě máme nakoupeny miliony dávek těch zastaralých. Jestli se obávám nepřímého tlaku na neočkované, tak spíš proto, aby se tento nákup »udal«, než proto, že by to zdravotně k něčemu bylo. I zde by ovšem byla právní reakce okamžitá a nejspíš by pro vládu nedopadla dobře.

Poslední dotaz je spíše osobní. Víte, velmi mě zajímá, jak na vás působí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek?

Pana profesora jsem trochu poznal v předvolebních debatách, znali jsme se i dříve z přednášek, jeho názory jsou docela rozumné. Je ale politicky slabý, a aby se na pozici ministra udržel, musí uhýbat každému křiklounovi. Proto také hned po nástupu nezrušil povinné očkování, se kterým přitom osobně nesouhlasil, proto ta eskapáda se zbytečným pandemickým zákonem. Zdravotnictví přitom potřebuje silného ministra, který by ho dal po dvou letech covidu a dvou dekádách zlodějny do pořádku. Obávám se ale, že panu Válkovi není politicky dáno, aby takovým ministrem byl.

Kdo je Ondřej Dostál:

JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M. je absolventem Právnické fakulty UK v Praze, studoval též v Rakousku a díky Fulbrightově stipendiu též postgraduálně v USA. Autor četných publikací z oboru zdravotnického práva v ČR a v zahraničí. Vysokoškolský učitel, od roku 2003 činný na Univerzitě Karlově a na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Odborně se zaměřuje především na regulaci systému zdravotního pojištění, úhrad za zdravotní péči, organizací zdravotnických zařízení a práva pojištěnců.

Akademická a profesní ocenění:

  • PRÁVNÍK ROKU 2006, cena udělená Českou advokátní komorou v kategorii Talent roku.
  • Bolzanova cena rektora UK za diplomovou práci »Lékař, pacient a trestní právo«, 2003, Ocenění České advokátní komory za publikaci »Pactum de quota litis jako způsob odměny českého advokáta«, 2004, Cena Dr. Paula Janssena v oboru Farmakoekonomika a zdravotní politika za práci »Práva pacientů v Evropě a české zdravotnictví«, 2005 Cena Association de Recherche et de Formation en Droit Médical za prezentaci »Direct Supplementary Payments for Services Already Covered By a Public Health Plan« udělená u příležitosti XVI. Světového kongresu medicínského práva, Toulouse 2006.
  • Ocenění pro bono (tým PwC Legal 2018) od nakladatelství Economia, za pomoc pacientům ve sporech se zdravotními pojišťovnami o přístup k hrazené péči.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.