Před 16 lety byl zastřelen František Mrázek. Takhle to tehdy vypadalo na místě, kde zemřel. O jeho smrti promluvil Josef Klíma

Smrt Františka Mrázka
Smrt Františka Mrázka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2022

Před šestnácti lety byl zastřelen jeden z nejvlivnějších lidí českého podsvětí František Mrázek. Policistům se dodnes vraha najít nepodařilo. Spekuluje se o tom, že se ani nenajde, že existují vlivné síly, které vždy budou bránit, aby střelec byl odhalen. Podle bývalého detektiva Karla Tichého, který Mrázka dlouhodobě vyšetřoval, byl motivem boj o potravinářský podnik Setuza. Redakce ŽivotvČesku.cz získala exkluzivní snímky z doby krátce po osudném výstřelu. O smrti muže, jehož vliv sahal i do státní správy, kontakty měl i s řadou politiků, promluvil investigativní novinář Josef Klíma (70).

Kdo žije v srdci, neumírá. To je motto, které má na hrobě František Mrázek. Jeho životní pouť skončila 25. ledna 2006 ve věku 47 let. Mrázkův život ukončila kulka, kterou podle policie po 20 hodině večer vypálil najatý vrah. Kdo chtěl vlivného podnikatele a krále podsvětí zlikvidovat? Takových lidí byla celá řada. "Vrah čekal dlouho v mraze, musel mít pevnou ruku," řekl pro ŽivotvČesku.cz publicista Josef Klíma a naznačil, kam zmizel proslulý Mrázkův archiv.

Poprvé se obávaného kmotra pokusili zlikvidovat v roce 2002. Na konci července na něj někdo vystřelil z jedoucího auta. Kulka tehdy Františkovi Mrázkovi lehce škrábla kůži za uchem. Začal si dávat větší pozor a pořídil si pancéřované auto.

V roce 2006 si na Františka Mrázka počíhal najatý profesionál v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Bylo po 20. hodině večer, skončily zprávy a boss se vydal ze dveří své firmy k vozu. Stačilo udělat pár kroků a jeho život by zase chránila pancéřovaná limuzína. Speciálně upravený náboj z odstřelovací pušky ale ukončil jeden příběh a vyvolal řadu otázek. Kdo Františka Mrázka zavraždil? A kdo si střelce najal?

Nejčastěji se spekuluje, že Františkovi Mrázkovi se jako bumerang vrátily zákulisní tahanice kolem potravinářské společnosti Setuza. To je teorie, kterou zastával bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Další teorie hovoří o tom, že František Mrázek se stal nepohodlným, protože se pokoušel vydírat politiky. Ve hře byl také tzv. Mrázkův archiv - tedy sada dokumentů, přes které obávaný muž potvrzoval svůj vliv.

"Mrázek, to byl dozvuk 90. let. On byl v devadesátkách největší hráč. On to na rozdíl od drsných mafiánů hrál přes vlivové věci, měl ten archiv, který dle mého soudu už je bezcenný, protože drtivá většina z těch lidí je mrtvých, nebo jsou pryč. Myslím si, že archiv je u někoho schovaný. A jestli se na něj někdy přijde, tak to bude v době, kdy už bude bezcenný," uvedl pro ŽivotvČesku.cz publicista Josef Klíma.

Mrázek, který se vyučil lakýrníkem, byl člověkem, který dokázal podnikat už před rokem 1989. Šmelil s elektronikou a patřil mezi zkušené veksláky. Po revoluci peníze zhodnotil tak, že z bank vysával půjčky a ručil za ně nemovitostmi nízké hodnoty.

Vlivný hráč měl na své straně politiky i hvězdy kulturního života. V zákulisí drsný muž, který uměl přesvědčovat, na veřejnosti pak usměvavý mecenáš s příjemným pohledem. S Karlem Gottem a Miroslavem Provodem dokonce založili nadaci, která pomáhala rodinám policistů, kteří zemřeli při výkonu povolání.

"Je zajímavé, že policisté tehdy měli Mrázka rozpracovaného a sledovali ho. V 16 hodin, kdy měl Mrázek poslední schůzku v hotelu Esplanade, tak dostali pokyn, že ať ho nesledují, že ten den mohou ukončit službu," popsal Josef Klíma pro ŽivotvČesku.cz. Druhý den už nebylo koho sledovat, boss byl totiž definitivně vyřízen.

Josef Klíma je přesvědčen, že někdo umetl vrahovi cestu a že policisté dostali pokyn z nejvyšších míst, ať si osudný den dají pauzu. "Vedle byl věžák společnosti Eltodo, tam byl tajný pronajatý byt BISky (Bezpečnostní informační služba - pozn. red.) a byly tam kamery a ten den nefungovaly. Myslím si, že někdo mocnější tehdy policisty odvolal. Myslím si, že mocní umetli cestu k tomu, aby byl Mrázek zlikvidovaný," představil svůj pohled na věc Josef Klíma.

František Mrázek se údajně před smrtí hádal se společníkem Tomášem Pitrem, jak naloží se Setuzou. O tento potravinářský podnik údajně projevil zájem i současný premiér Andrej Babiš (66). Jisté je, že přibývalo lidí, kterým Mrázek vadil či jim stál v cestě. Existují hypotézy, že vysoké politické kruhy a temné podsvětí spojily síly, protože bylo pro mnoho subjektů výhodné, aby obávaný podnikatel zmizel ze světa.

"V zimním počasí jsem byl v areálu zahradnictví, odkud se střílelo. Ten střelec musel v desetistupňovém mrazu ležet nejméně hodinu a nezanechal po sobě žádné biologické stopy, takže tam ležel někde na celtě. A musel se udržet ve stavu, že se netřásl, což je obtížné. Musel mít pevnou ruku i přes to, že tam tak dlouho v mraze čekal," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Klíma.

Smrt našel na Lhotce

Poprvé se Františka Mrázka někdo pokusil zavraždit už v roce 2002, jak už bylo zmíněno. Od té doby jezdil v opancéřovaném voze. Zastřelen byl na parkovišti před sídlem své společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka.

Podle policie se jednalo o čin profesionála. K vraždě byla použita odstřelovací puška a speciálně upravený náboj (způsobující větší zranění při zásahu). Vražda byla provedena jedinou ranou směřující přímo na srdce. Jeho smrt nebyla objasněna a policie na konci prosince 2006 vyšetřování odložila.

Portál Neovlivni.cz přinesl informaci, že policie je přesvědčena, že ví, kdo zabil Františka Mrázka. Má dle tvrzení jméno muže, o němž je přesvědčena, že střílel. Ví, kdo jej poslal. Do dnešního dne ale nenashromáždila takové důkazy, aby je státní zástupce uznal a případ poslal k soudu.

Luxusní vila

Součástí Mrázkova majetku bylo i luxusní sídlo za 50 milionů v Českém Brodě, kde žil až do své smrti.

Třípodlažní vila stojí na pozemku 15 tisíc metrů čtverečních na okraji Českého Brodu. Obytná plocha je 976 m2, má osm místností v přízemí, pět v prvním patře a dvě ve druhém. Je tam i posilovna, několik barů, šatny a komory i prádelna se sušárnou. Když se v roce 2011 ocitla Mrázkova vila na stránkách jedné realitní kanceláře, odhadovala se její cena na 70 až 100 milionů korun.

K domu patří také pozemek o rozloze 15 000 metrů čtverečních s venkovním bazénem, jezírkem, tenisovým kurtem, obrovskou terasou a celý je obehnaný vysokým plotem. Mrázek zde i se svou rodinou žil až do své smrti v lednu 2006, kdy byl zavražděn nájemným vrahem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.