Přehled: Kromě paprik zdražily i další potraviny. Důvod u některých není zcela zřejmý, říká ekonom

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2023

Kromě zeleniny se zdražily také další potraviny. U některých není přitom důvod úplně zřejmý, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (58) Štěpán Křeček. Týká se to například některých konzervovaných potravin, například nakládaných okurek nebo sardinek v oleji. Tento nepříznivý trend již zasáhl většinu českých domácností, které začínají na jídle výrazně šetřit.

V posledních dnech si Češi začali všímat toho, že se prudce zvýšila cena paprik v supermarketech. V zimních měsících je sice běžné, že zelenina stojí o něco více než v sezoně, nyní ale ze všech stran zaznívají hlasy, že aktuální vývoj cen zeleniny i ovoce je již přece jen přemrštěný.

"Je to skutečně pravda. O víkendu jsem papriku viděl v obchodě s cenovkou 90 korun za půl kila. Koupil jsem si jednu a zaplatil jsem za ni 45 korun. Podobná situace je nyní například u rajčat, která jsou i nevalné kvality, protože je v severní Africe sklízí zelené a nemají žádnou chuť. Tam je důvodem především to, že v zimě se rajčata pěstují ve sklenících. Se zdražujícími se cenami energií se to ale přestává vyplácet, a tak se častěji dováží zelenina z větších dálek," vysvětlil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz a uvedl, že čtvrtkilové balení cherry rajčat v prosinci 2022 stálo 14 korun, zatímco nyní si jej v obchodě lze koupit za 29 korun.

Vzrostly také ceny dalších potravin, například znojemských okurek, které v prosinci stály 40 korun, nyní ovšem stojí již 45 korun. Podobně je to také v případě sardinek. Ty se daly ještě na konci loňského roku koupit za 19 korun, dnes stejná plechovka stojí 22 korun.

"U těchto věcí není ten důvod úplně jasný, protože ty výrobky očividně nebyly vyrobené nyní. Zavařená zelenina i konzervy s rybami se vyrábí měsíce dopředu a dlouhou dobu mohou ležet ve skladu. Proto zvýšení cen nejde úplně obhájit tím, že by se skutečně suroviny tolik zdražily," popsal ekonom pro ŽivotvČesku.cz s tím, že někteří prodejci se vlny zdražování drží a snaží se ji využít ve svůj prospěch.

Vyšší cena se nevyhnula také vejcím. Plato deseti vajec velikosti »M« v prosinci stálo 40 korun. V současnosti stojí korun 50. Kromě zdražování krmiv, energií a dalších nákladů, které chovy drůbeže mají, zvýšené ceny vajec jsou ovlivněny také ptačí chřipkou, jejíž vlna se v Česku objevila v lednu a chovatelé kvůli tomu museli vybít stovky tisíc slepic.

Česká ekonomika se v letošním roce bude pohybovat na hraně recese a její růst zpomalí na 0,1 procenta místo dříve očekávaných dvou procent, uvádí to makroekonomická prognóza Evropské komise (EK). Ta také zvýšila odhad míry inflace, která by se letos měla dostat na 15,6 procenta, což je po trojici pobaltských zemí nejvíce v celé EU. Naopak nejnižší z celé sedmadvacítky států zůstane letos v České republice nezaměstnanost s hodnotou 2,7 procenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.