Přehled počasí až do Silvestra: Teploty budou jako na horské dráze. Poslední den v roce teploměr vystřelí k nečekaným 10 °C

Silvestrovské oslavy Václavské náměstí Praha - Ilustrační snímek
Silvestrovské oslavy Václavské náměstí Praha – Ilustrační snímek
Foto: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2021

Štědrý den je tady a ten letošní je celkem v řadě už jedenáctý, který nebude na sněhu. Do minulého týdne to přitom ještě vypadalo nadějně, že se sněhová pokrývka udrží i v nížinách, nakonec si to ale počasí rozmyslelo. Podle konzultantky počasí Dagmar Honsové by se lidé v pátek, na který připadá magické datum 24. prosince, zároveň jde o poslední den adventu, měli připravit na skutečnost, že zpočátku dne se na východní polovině území bude tvořit ledovka. "Bude větrno, čerstvý vítr bude slábnout až během večera. Snižovat tak bude naši pocitovou teplotu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz v úvodu předpovědi na Štědrý den. Dále pak upřesnila jednotlivé dny až do očekávaného Silvestra.

Podle respektované odbornice přes počasí bude na Štědrý den oblačnosti i srážek hodně, a to zejména během rána a dopoledne, to očekáváme zataženo déšť na většině území.

"Odpoledne bude oblačno až zataženo a déšť se bude vyskytovat místy. Večer očekáváme na severu území na horách návrat sněžení. Odpolední se budou pohybovat mezi 6 až 10 °C. Vánoční počasí tak bude na draka, foukat bude čerstvý severozápadní vítr o rychlosti kolem 70 km/h, slábnout bude až večer," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová ke dnu, se kterým je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře, rozsvěcování vánočního stromečku a rozbalování dárků nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko.

"Mírné ochlazení přinesou hned další dva svátky vánoční a to do severní poloviny území. Po ránu se může tvořit náledí. Nicméně hodně proměnlivý charakter počasí očekáváme až do konce roku. Teploty budou jako na horské dráze," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí ohledně nadcházejícího víkendu s předpovědí do očekávaného zakončení roku 2021.

V pondělí bude oblačno až zataženo, místy déšť, na horách sněžení. Ranní teploty budou klesat na 2 až -2 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C.

V úterý bude oblačno až zataženo, místy déšť, na horách sněžení. Ranní teploty budou klesat na 2 až -2 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C.

Ve středu bude oblačno až zataženo, od vyšších poloh místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty budou klesat na 1 až -3 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 1 až 5 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, od vyšších, přechodně od středních poloh místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Ranní teploty budou klesat na 1 až -3 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 0 až 4 °C.

V pátek, na Silvestra očekáváme výrazný nárůst teplot vzduchu – bude oblačno až zataženo, postupně s deštěm, na vrcholcích hor i sněžení. Ranní teploty budou klesat na 4 až 0 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 6 až 10 °C. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.