Překvapivá zima? Sníh, ale i mráz »bodovaly« ve velkých městech, Česko je na tom s vodou lépe než loni

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 4. 2021

Tuhé mrazy a závěje sněhu v předchozích týdnech sevřely Česko. Lidé se snažili i přes přísná opatření běžkovat, kde se dalo, bruslilo se i na Vltavě. Nastává tak otázka, zda výraznější zima je na české poměry v posledních letech neobvyklá? A značí snad obrat od roků sucha k deštivějšímu a chladnějšímu období? Podle meteoroložky Dagmar Honsové se dlouhodobé trendy sucha zlepšují. "Letošní vegetace je kvůli chladnějšímu charakteru počasí opožděna v porovnání s loňským rokem až o 14 dnů," upřesnila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že půdního sucha je letos skutečně méně.

Poslední zimy byly spíše teplejší, mírnější, hlavně co se týká počasí v nížinách a středních polohách. "Letošní jarní startovací zásoby vody jsou v Česku výrazně lepší, než tomu bylo přesně před rokem, přesto existují velké územní rozdíly. I z minulých let je ale zřejmé, že se sucho může rychle začít prohlubovat – stačí několik suchých a teplých týdnů," nastínila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, že stačí teplotní obrat a naděje na to, že s vodou to letos bude značně lepší než v předchozí letech, se vytratí.

"K zažehnání meteorologického sucha a doplnění vody výrazně přispěl rok 2020, který byl na našem území nejdeštivějším za posledních 10 let, a také letos v lednu spadlo v průměru 55 mm (což je 125% dlouhodobého normálu), v únoru 38 mm (což je 100 procent normálu), ale březen byl srážkově podprůměrný v průměru, spadlo 27 mm (což je jen 56% normálu) a přinesl i velké rozdíly do jednotlivých krajů – nejvíce toho spadlo ještě na Liberecku, nejméně v Jihomoravském kraji. Navíc letošní zima konečně přinesla sněhovou pokrývku i do nižších poloh a voda z roztátého sněhu doplnila hladiny podzemních vod. Nyní v polovině dubna leží na vrcholcích hor neobvykle vysoká sněhová pokrývka (vrcholky Krkonoš hlásí až 120 cm sněhu, Beskydy 158 cm a Jeseníky 100 cm), ve které je vody také dost," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Půdní sucho

Letošní vegetace je kvůli chladnějšímu charakteru počasí opožděna v porovnání s loňským rokem až o 14 dnů, mnoho vody z půdy tak zatím neodebírá.

"I díky tomu je zatím vody v půdě dost a mírné riziko půdního sucha hlásí pouze Litoměřicko, Lounsko, Břeclav a Znojmo. Nejvyšší využitelná vodní kapacita pro rostliny v hloubce 0-10 cm je ve vyšších polohách, vlhkost půdy dostupná pro rostliny je pod 30 % pouze na Lounsku," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že právě situace vody v půdě se může rychle změnit – na aktuálních podmínkách.

"Pokud přijde několik týdnů sucha, vysoké teploty (tím pádem vysoká evapotranspirace) a rychlý nárůst vegetace, situace se může rychle měnit k horšímu," upozornila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Hydrologické sucho

Zatímco ještě minulý týden byly dubnové průtoky vodních toků převážně podprůměrné, tento týden bohatý na srážky průtoky zvýšil. K dalšímu zvýšení průtoků hladin řek dojde při odtávání sněhové pokrývky na horách, uvedla Dagmar Honsová.

Podzemní vody

Nejmenší zásoby podzemní vody i nadále hlásí severní a západní Čechy. Jinak je stav normální.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.