Primátor Zdeněk Hřib zhodnotil rok 2020: Vláda jednala chaoticky. Ukázalo se, že Češi umí držet při sobě

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2021

Loňský rok 2020 byl pro všechny něčím, co historicky nepamatují. Epidemie koronaviru neparalyzovala několikrát jen Česko, ale celý svět. Vládní kabinet Andreje Babiše (66) ukázal několikrát, že v komunikaci s lidmi panuje chaos. Na postu šéfa rezortu zdravotnictví se během roku vystřídali tři ministři. Česko je stále v nouzovém stavu. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (39), který zhodnotil rok 2020 a představil svou vizi na ten letošní.

Pane primátore, jak byste zhodnotil uplynulý rok 2020?

Řekl bych to asi tak, že covid znamenal výrazný zásah do životů všech lidí. A je to také velká rána pro naši ekonomiku. Potvrdila se velká schopnost improvizace našich obyvatel, když vláda jednala chaoticky. A ukázalo se, že když jde do tuhého, tak držíme všichni při sobě.

Rozumím. Jakou vizi máte pro rok 2021?

Chci proměnit koronavirovou krizi v příležitost, jak zlepšit veřejný prostor ve městě, inovovat vzdělávání ve školách a zefektivnit úřad pomocí digitalizace. Díky nedomyšlenému daňovému balíčku schválenému ve sněmovně dojde ale letos nejen k významnému zadlužení republiky na úkor našich dětí a vnoučat, ale také k rozpočtovým problémům ve všech krajích, obcích a městech. Je tedy velkou otázkou, zdali bude možné tyto plány pro zlepšení života ve městě financovat. Snad se nám pro ně podaří získat dostatek peněz z EU fondů.

Vím, že se zajímáte hodně o problematiku bezbarierových přístupů a snažíte se zlepšit obecně život handicapovaným. Co pro ně Praha letos chystá?

Do roku 2025 by měla být pražská městská hromadná doprava zcela bezbariérová. Přístup do metra je jednoznačnou prioritou. Poslední výtahy se předtím postavily v roce 2017 na Palmovce, takže jsem rád, že se na tom teď intenzivně pracuje. Těsně před Vánoci se bezbariérovou stala stanice metra Opatov, na Karlově náměstí by měly být výtahy hotové letos. Díky tomu a novým přechodům na povrchu se to tam výrazně zlepší nejenom pro vozíčkáře, ale i pro rodiče s kočárky. Na Jiřího z Poděbrad by se mělo letos začít stavět. Projektuje se také ve stanicích Flora, Českomoravská a Křižíkova. Na Jinonice a Malostranskou už DPP vybral projektanta. Pro Hradčanskou a Želivského je hotová studie. Ve stanicích metra také instalujeme nájezdové rampy pro vozíčkáře k překonání mezery mezi vozem a nástupištěm. A v roce 2020 jsme dosáhli bezbariérovosti u 100% autobusů pražského dopravního podniku a letos se DPP zaměří na tramvaje, takže 16 starších kusů projde rekonstrukcí na bezbariérové.

To zní dobře. Když se vrátíme k Silvestru. Letos se nekonal novoroční ohňostroj. Je pravdou, že uvažujete o dronové show na oslavu příchodu roku 2022?

Letos jsme se oslavy rozhodli zrušit už na konci srpna, když bylo jasné, že se blíží druhá vlna. Jakákoliv hromadná akce byla zjevně ohrožená a proto jsme letos nedělali ani videomapping. Od ohňostrojů se ostatně v okolních metropolích už upouští. Rád bych do Prahy přivedl dronovou show, protože ta by Praze jako modernímu velkoměstu slušela. Ohledně oslav na konci roku 2021 ale především doufám, že bude co slavit.

Jak hodnotíte současnou situaci ohledně koronaviru?

Je dobře, že už je k dispozici vakcína, i když dávek zatím není mnoho. Doufám, že se nám brzy podaří proočkovat hlavně všechny seniory. Snížení počtu nejkomplikovanějších průběhů covidu u této nejzranitelnější skupiny omezí také přetěžování zdravotníků v nemocnicích. V domovech pro seniory bude proto prioritně proočkován i personál.

Když byste oznámkoval vládu, jak rozhodovala v minulém roce, jakou byste jí dal známku a proč?

Letos jsou volby do poslanecké sněmovny, takže známkování bych s dovolením nechal letos na voličích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.