Pro STAN je současná kauza velký průšvih a nešlo o selhání jednotlivce, uvedl Miroslav Kalousek. Vít Rakušan se hájí, že dělal, co mohl

Profimedia
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Michal Brož, ČTK | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 21. 6. 2022

Kauza kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka a hnutí STAN dál čeří politické vody. Předseda hnutí Vít Rakušan (44) se ohradil proti výtkám, že v kauze korupce v pražském dopravním podniku nezasáhl. Na twitteru uvedl, že neměl důkaz, a proto věc řešil jen politicky. Bývalý politik Miroslav Kalousek (61) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že nešlo o selhání jednotlivce.

Kritika se na hnutí STAN valí ze všech stran. Koncem minulého týdne odstartoval aktuální kauzu zásah policie, podle které organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Ve vazbě minulý pátek skončil podnikatel Michal Redl, údajný šéf organizované zločinecké skupiny, dále dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (48) a podnikatel Zakaría Nemrah. Kvůli kontaktům s Redlem ohlásil v neděli rezignaci k 30. červnu ministr školství Petr Gazdík (47). V pondělí ze stejného důvodu pozastavil členství ve STAN europoslanec Stanislav Polčák (42). Odmítli ale, že by byli do kauzy jakkoli zapojeni.

Předseda hnutí Vít Rakušan se v úterý na Twitteru ohradil proti výtkám, že v kauze včas nezasáhl. Na podezřelé záležitosti ho totiž upozornila pražská radní Hana Kordová Marvanová (59). Podle Rakušana ale Marvanová ani on neměli v ruce žádný důkaz, který by podezření potvrzoval. "Proto jsem to řešil pouze po politické úrovni a snažil se pozici pana Hlubučka oslabit. Přestože měl v pražské organizaci silnou podporu, dosáhl jsem toho, že se nestal lídrem pražské kandidátky," napsal Rakušan na sociální síti.

Válka na Ukrajině trvá už 117 dní. Podle pondělního reportu ukrajinského generálního štábu se ruští vojáci snaží zabránit přeskupení ukrajinských jednotek v pěti směrech včetně Záporoží a Lymanu či Avdijivky v Doněcké oblasti. Podle správy ruské Brjanské oblasti, která s Ukrajinou sousedí, ukrajinské síly v pondělí ráno ostřelovaly tamní obec Suzemka. Podle vyjádření vojenského analytika Lukáše Visingra pro ŽivotvČesku.cz je aktuální situace taková, že Ukrajina na možnost vyměnit část svého území za mír nepřistoupí.

Za velký průšvih kauzu označil i bývalý politik Miroslav Kalousek. "Je teď na představitelích STAN, jakým způsobem přesvědčí veřejnost, že se s tím vypořádají věrohodně. Nelze to komentovat jako selhání jednotlivce, každému je jasné, že kdyby byl pan Hlubuček zcela osamocen a neměl podporu ve svém hnutí, tak by to nemohlo být tak rozsáhlé a trvat tak dlouho. Byl to tedy širší problém. Je sympatické, že si to někteří lidé ve STAN uvědomují a chtějí to řešit, jestli se jim to ale povede, uvidíme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle politologa Lubomíra Kopečka je problémem množství kauz, které STAN v krátké době řeší a také skutečnost, že hnutí je koaliční vládní stranou. "Je to už několikátá záležitost v poměrně krátkém časovém sledu od voleb, počínaje poněkud problematickými finančními dary, které muselo hnutí STAN vracet, přes studijní cestu Jana Farského, která skončila jeho rezignací na mandát, a také problémy ohledně lobbingu europoslance Stanislava Polčáka. Žádná z těch kauz nebyla řekněme značně dramatická, ale tím, že jich bylo vícero v krátkém časovém sledu, tak to samozřejmě pro image STAN není vůbec pozitivní," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog z Katedry politologie a Mezinárodního politologického ústavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu