Proč se na houby chodí hlavně ráno: Zkušený houbař vysvětlil, co se děje v lese přes noc

Houbař - Ilustrační snímek
Houbař – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2021

Mezi houbaři se odjakživa říká, že do lesa se chodí hlavně ráno. Kdo chce mít plný košík, měl by si proto přivstat. Zkušeného houbaře Dominika Maška se redakce ŽivotvČesku.cz zeptala, zda má smysl na houby chodit i třeba večer. "Zásadní je být v lese první. Když máte jistotu, že v lese před vámi nikdo nebyl, tak na houby můžete vyrazit klidně v šest hodin večer," usmál se zkušený houbař a popsal důvody, proč je sběr ráno přeci jen z hlediska pravé »houbařiny« nejlepší.

Být v lese už za rozbřesku má hned několik logických důvodů. Houbaři samozřejmě dbají na to, aby na místě byli mezi prvními. Zejména porosty u větších měst, které jsou intenzivně prohledávány desítkami houbařů, si zasluhují časnou návštěvu.

"Vždycky jsem se od táty a dědy učil, že v lese je zásadní být brzo, aby houby nevysbírali jiní houbaři. Pokud ale víte, že na »vašem« místě budete první, tak tam můžete vyrazit klidně i večer," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený houbař Dominik Mašek s tím, že přes noc les »nadělí« nové plodnice.

"Některé houby opravdu vyrostou přes noc. Takže večer ještě nejsou, ale ráno na vás koukají mladé plodnice. Vyplatí se tedy hledat je hned od rána. Pokud ale víte o lese, kam nikdo nechodí, tak na vás počkají klidně do oběda i déle," doplnil s úsměvem muž, který na houby vyráží hlavně do brdských lesů.

Ranní návštěva lesa má ale i své prozaické důvody. V lese je ráno chladněji a dotěrný hmyz se teprve probouzí. Kloši a komáři jsou rozhodně aktivnější v dusném odpoledni než během studenějšího rána.

Houby jsou ráno také hezky přírodně »zchlazené«, takže jsou v dokonalé kondici a po utrhnutí vydrží svěží o něco déle než plodnice, které houbař sebere z přímých slunečních paprsků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.