Profesor Daniel Růžek upřesnil, z čeho se člověku vytvoří nejkvalitnější protilátky proti covidu

Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Foto: Se svolením Daniela Růžka
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2021

Epidemie koronaviru v Česku opět láme rekordy, laboratoře během čtvrtka 25. listopadu potvrdily celkem 27 774 pozitivních záchytů. V souvislosti s převozem prezidenta Miloše Zemana (77) zpět do nemocnice kvůli potvrzenému koronaviru, ačkoli mu již byla aplikována třetí dávka, se začaly řešit nejen protilátky, ale i potenciální riziko infekce po ukončené vakcinaci. Renomovaný virolog Daniel Růžek vnesl do celé věci svůj pohled díky zkušenosti z vlastního výzkumu. "Časem dochází k určitému oslabení ochranného efektu očkování. Nejkvalitnější protilátky mají ti, kteří nákazu prodělali a pak se ještě nechali očkovat, třeba i jednou dávkou," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví k datu 25. listopadu se v celém Česku nakazilo po třetí posilující dávce 672 lidí, z nichž polovinu tvořili senioři ve věku nad 65 let. Celkem 87 skončilo hospitalizovaných a 17 případů bylo natolik vážných, že vyžadovalo péči zdravotníků na nemocničním oddělení JIP. Dokonce i prezident Miloš Zeman musel být během včerejšího večera po potvrzeném testu na covid (přestože má třetí dávku vakcíny) převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), aby podstoupil speciální infúzi tzv. monoklonálních látek – jde o v ČR už několik měsíců známou podporu léčby lidí s onemocněním covid-19.

Odborníci upozorňují na to, že vzniká problém nedostatečné imunity, kdy účinky vakcíny slábnou rychleji, než se původně předpokládalo. To potvrzuje také profesor Daniel Růžek z Oddělení infekčních chorob a preventivní medicíny VÚVeL v Brně, který souběžně působí v oboru virologie na Akademii věd ČR v Českých Budějovicích.

"Jak už se dobře ukazuje, časem dochází k určitému oslabení ochranného efektu očkování, takže přeočkování bude skutečně nutné. K oslabení účinku dochází primárně u jedinců, kteří jsou starší, což není nic nového. Stejně je to i v případě dalších vakcín na jiná onemocnění, kdy lidé nad 60 let mají mnohem dramatičtější úbytky protektivních protilátek, než když mluvíme o očkovaném mladém jedinci. Je to v podstatě obecná záležitost, která se nám rekapituluje stejně tak u koronaviru. Čili přeočkování třetí dávkou bude potřeba. Zatím zůstává k diskuzi, jak často a kolik finálně aplikovat dávek, neboť pravděpodobně u třetí dávky neskončíme," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Premiér v demisi Andrej Babiš (69) oznámil, že se počínaje prvním prosincem zkrátí rozestupy mezi druhou a třetí dávkou – u tzv. mRNA vakcín Comirnaty (Pfizer) a Moderna by se mělo jednat o pětiměsíční lhůtu, u očkovacího preparátu americké společnosti Johnson & Johnson má pak rozestup trvat pouhé dva měsíce.

"Na základě výsledků z naší laboratoře víme, že vůbec nejkvalitnější protilátky mají ti, kteří nákazu prodělali a pak se ještě nechali očkovat, třeba i jednou dávkou. Ty protilátky jsou opravdu velmi kvalitní, účinně fungují na všechny varianty viru, které doposud známe. Samozřejmě pokud se zaměříme na protilátkovou odpověď, imunitní odpověď je přirozeně komplexnější. Ti, kteří se nechali pouze očkovat, mají rovněž kvalitní protilátky, ale nedosahují kvality kombinace prodělání onemocnění a vakcinace dohromady. Osobně bych se přikláněl k tomu uznávat protilátky, člověk jich může mít dostatečně vysokou hladinu, což už dnes lze celkem objektivně zjistit, jaká hladina je protektivní. Nebránil bych se pak dotyčného postavit do stejné roviny jako očkovanou osobu," řekl renomovaný odborník v oblasti virologie pro ŽivotvČesku.cz.

Přeočkování posilující dávkou ve světě aplikuje také například Izrael, jenž má v tomto ohledu prvenství. Zdravotníci tam očkují třetí dávkou již od července letošního roku a nyní se země nachází v nejklidnější a nejstabilnější situaci, jak informuje server Ourworldindata.org. I když aktuální čísla infikovaných koronavirem v Česku dosáhla nového rekordu 27 717 nemocných a nic nenasvědčuje tomu, že epidemie slábne, dobré zprávy přeci jen existují.

"Opravdu si myslím, že v určitém okamžiku, rozhodně to bude ještě před Vánoci, se to zlomí a křivka se otočí. Podobně probíhá vlastně jakákoli epidemie, jenom je vždy otázka, kam až ten vrchol nakonec vystoupá a jak dlouho to bude trvat. Nyní je hodně lidí z celé situace vyplašených a berou očkovací centra útokem, ale tady musíme počítat se zpožděním. Lidé se nechají očkovat, za nějakou dobu půjdou na druhou dávku a až za nějakou další dobu by měli být skutečně chráněni. Ale z dlouhodobého hlediska to funguje," uzavřel s optimistickým pohledem na epidemickou situaci Daniel Růžek pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku podstoupilo vakcinaci třetí dávkou skoro 737 000 očkovaných. Česká vakcinologická společnost uvedla, že po třetí dávce stoupá ochrana znovu až na 90 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.