Prognóza pro rok 2022: Část Čechů zchudne. Ekonom Roman Pilíšek popsal, jak zachránit peníze a kdo nejvíce pocítí inflaci

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2022

Ekonomové bijí na poplach. Inflace podle nich v letošním roce překročí deset procent. Zdražovat budou zejména potraviny, energie a náklady spojené s bydlením. Podle ekonoma Romana Pilíška, jehož vyjádření získala redakce ŽivotvČesku.cz, se Česko musí připravit na jeden z nejchudších roků ve své historii. O tom, co všechno bude zdražovat, pak promluvil ekonom Štěpán Křeček.

V loňském roce bylo velkým tématem zdražování. To se týkalo především energií a pohonných hmot. Ačkoliv u pohonných hmot pak ceny začaly klesat, nyní znovu stoupají. Letošní rok podle ekonomů nevěstí nic dobrého.

"Je v podstatě, podle těch predikcí, ten současný vývoj očekávatelný. Uklidnění by mělo totiž přijít nejdříve ve druhé polovině letošního roku. Takže to, že ta prosincová inflace opět narostla, a to, že bude inflace dál narůstat i v prvních měsících letošního roku, by nás určitě překvapovat nemělo, na to si musíme zvyknout. O tom, že se bude zdražovat, můžeme hovořit už v podstatě s jistotou, a to zdražování se bude skutečně týkat drtivé většiny produktů a služeb napříč trhem," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, co z hlediska financí očekávat v nejbližší době.

Průměrná inflace se letos podle odhadů České bankovní asociace bude pohybovat kolem 7,5 procenta. Začátkem roku by ale mohla překonat hranici deseti procent, atakuje tak historický rekord z roku 1998, kdy dosáhla 10,7 procenta. Rostou ceny a Češi začínají chudnout. Velmi nevýhodné je podle ekonomů mít v současné situaci peníze na běžných účtech.

"Při inflaci sedm procent ročně a nulové sazbě na běžném účtu ztrácí lidé minimálně sedm procent hodnoty kupní síly peněz. Jednoduše, zatímco na začátku roku máte na účtu například sto tisíc korun a koupíte si při aktuálních cenách zboží za sto tisíc korun, za rok koupíte o sedm tisíc korun méně zboží. V současné době, kdy je inflace velmi vysoká a je pravděpodobné, že dál poroste, je třeba peníze uložit jinam. Například stavební spoření je jistota s podporou a má smysl. Pokud má člověk na účtu více peněz, musí uvažovat i jiným způsobem. Existuje obecné pravidlo - mít nějakou hotovost, dále třetinu úspor v nemovitostech, třetinu v akciích a dluhopisech a třetinu v drahých kovech. S tím, že se dle aktuálního ekonomického cyklu finance přelévají z jedné skupiny do druhé," uvedl Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Peněženky provětrají především položky, jejichž pořizování se týká všech domácností. Konkrétně na potravinách tak například bude možné ušetřit jen ve slevách, jejich zdražení bude podle finančního experta výrazné a může dostat domácnosti do nepříjemných situací.

"V letošním roce zdražování nejvíce pocítí lidé, kteří jsou závislí na příjmech ze státního rozpočtu a zvýšení jejich příjmů je valorizováno buď částečně, nebo vůbec. Do této skupiny patří především důchodci, příjemci podpor rodičovské dovolené nebo sociálních dávek. Velkým problémem je skokové navyšování cen energií, které může uvrhnout zejména zmíněné skupiny obyvatel do energetické chudoby, tedy do situace, kdy je na tom odběratel energie finančně tak, že není schopen platit své účty. Nyní, kdy skončila výjimka na DPH, je reálné, že mnoho českých domácností nebude tyto náklady schopno ustát," pokračoval Roman Pilíšek.

Přestože výhled na první polovinu roku 2022 není příliš optimistický, podle finančního experta není čas zcela klesat na mysli a připravovat se na to, že zdražování bude trvat celý rok. Naopak, v jeho druhé polovině lze u některých položek očekávat snížení cen.

"Samozřejmě teď ten začátek roku bude šokový, je možné, že se inflace za určitých okolností dostane i do dvouciferných hodnot, někam k úrovni třeba deseti procent, ale buďme trpěliví. Ta situace se začne zlepšovat, postupně by se měla zlepšovat i situace v mezikontinentální dopravě, což povede k tomu, že se na trh bude dostávat více produktů. Nebudou už takové problémy ve výrobě a to pomůže situaci také narovnat. Zároveň si můžeme všimnout, že začíná posilovat česká koruna, což zlevňuje dovoz, a my si podstatnou část inflace dovážíme ze zahraničí, silnější koruna nám proti ní pomůže bojovat. Potom, když se ty tlaky v druhé polovině letošního roku sníží, tak v průměru za celý letošní rok by se inflace měla pohybovat okolo 6 procent a to bude podobná úroveň, o kterou by v průměru měly narůstat i mzdy českého obyvatelstva. Pro pracující lidi by ta inflace měla být kompenzována růstem příjmů, u důchodců jsme tam pak viděli, že docházelo k valorizaci penzí nad rámec zákona, takže i důchodci by měli mít podstatnou část toho zdražování nějakým způsobem kompenzovanou," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Vedle inflace se na růstu cen podepisuje i nesoběstačnost Česka. Česká republika totiž není soběstačná téměř v žádném odvětví. Země je závislá na dovozu z ostatních států například v produkci potravin nebo živočišné výrobě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.