Proočkovanost nic nezmění. Vir tu bude a bude se šířit, říká imunolog Jiří Šinkora. Jednou větou zhodnotil účinek vakcín

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2021

Očkování je považováno za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii. Apelují na něj politici i odborníci. Zdravotníci dosud v zemi podali 13,019.906 dávek vakcíny. V sobotu očkování podstoupilo více než 15.000 lidí. Zájem v posledních dnech roste i vzhledem k chystaným přísnějším opatřením, jejichž rolí je podle vlády dostatečné množství očkovaných v populaci. Imunolog Jiří Šinkora otevřeně pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že vakcína dokáže ochránit před rizikovými průběhy nemoci, ale nezabrání, aby se dále vir šířil. "Proočkováním populace nezabráníme ničemu, nic to nezmění," zdůraznil a poukázal na Portugalsko, kde má dokončené očkování 87 procent obyvatel.

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.

Popsaná opatření mají podle vlády v demisi dvě funkce. Zpomalit tempo nárůstu hospitalizací a úmrtí, pak dobrovolně přimět lidi k očkování. Podle imunologa proočkování populace nezmění nic na tom, že vir nezmizí a bude se šířit mezi očkovanými.

"Současná vakcína, myslím tedy tu na původní variantu viru, skutečně brání střednímu a těžkému průběhu, to je prokázané. Šíření viru ale nezabrání. To znamená, že když je člověku přes 60 let, tak je celkem krytý. Důležité je proočkovat seniory, tedy lidi nad 60 let, kteří nebyli infikováni. Ale proočkováním populace nezabráníme ničemu, nic to nezmění. Tahle cílová skupina, když to chytne ve větší dávce, tak stejně z nich 10 až 20 procent zemře. Virus tady bude, bude se šířit a my musíme chránit jenom ty vnímavé a ohrožené. Nejsme schopni jinak než lockdownem zabránit šíření viru," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz svůj odborný pohled Jiří Šinkora a jako příklad poukázal na Portugalsko, které zvládlo proočkovat populaci zcela bez problémů.

Aktuálně je Portugalsko zemí s nejvyšší mírou proočkovanosti v Evropské unii a v posledních dnech zaznamenává výrazný růst počtů případů koronavirové nákazy. Dokončené očkování tam má 87 procent obyvatel, což je vůbec nejvyšší míra proočkovanosti v EU. Mimo pozitivní záchyty se zvyšuje také počet nakažených pacientů, kteří potřebují pomoc v nemocnici. Den před víkendem se jich v portugalských nemocnicích léčilo 528, z nich 79 na jednotkách intenzivní péče. Páteční data ukazují, že za posledních 24 hodin v souvislosti s covidem-19 zemřelo pět lidí, v Česku 48. Úřady se nyní zaměřují na přeočkování osob starších 65 let, zdravotníků, ošetřovatelů a hasičů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.