Putinovi se povedlo doposud nemožné. Sám sebe přiblížil ke svému pádu. Odborník na válku Josef Kraus k mobilizaci řekl, že zásadní roli bude hrát černý pytel a rakev

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2022

Titulek článku zní neuvěřitelně? Nikoliv. Jak triviálně zní, tak jednoduchá je realita. Poté, co se šéfovi Kremlu - Vladimiru Putinovi (69) - podařilo znejistět (ve svém projevu ve středu ráno uvedl, že vše jde podle plánu - cíl ruské operace na Ukrajině je osvobození Donbasu, jak Moskva nazývá okupaci ukrajinských území) a vyhlásit částečnou mobilizaci, se do pochodu daly »na strategické šachovnici« dopady zásadního politického tahu. Ruská policie na středečních protestních akcích proti částečné mobilizaci zadržela přes 1000 lidí. Co to přesně znamená, popsal pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

Počet zadržených uvedl před půlnocí ze středy na čtvrtek web OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Nejméně 490 protestujících zadrželi policisté v Petrohradu a 424 v Moskvě. S některými přitom příslušníci bezpečnostních složek v přilbách a vestách tvrdě smýkali po zemi, násilím je odnášeli do přistavených antonů nebo je bili obušky, upozornil také projekt OVD-Info a další ruská média.

Výše zmíněné, které uvedla agentura ČTK, znamená jen jedno. Jen málokomu se skutečně ve válce, jejíž rozpoutání ukázalo to nejhorší, co v člověku může být, chce umírat - minimálně řada lidí nechce slyšet tu nejhorší zprávu: »váš rodič, bratr, sestra, příbuzný« byl zastřelen či zemřel při obraně vlasti na Ukrajině. Ano, při obraně Ruské federace na území Ukrajiny«.

Pokud jde o projev nespokojenosti lidí s pokynem Putina - v městech ve východní části Ruska se ve středu odehrály většinou jen malé protesty, na které dorazily desítky lidí. Protestující často neměli žádné transparenty a ani neskandovali hesla, protože se obávali zásahů policejních složek. Další demonstrující ale podle fotografií na sociálních sítích dorazili s plakáty s hesly jako »ne válce, ne mobilizaci«, »mír světu« nebo »obejmi mě, jestli se taky bojíš«.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity, zda by mohl přesněji vylíčit kontext rozhodnutí o částečné mobilizaci a jeho dopady.

"Rozhodně se mobilizací nedá zalepit průšvih, který na frontě v regionu Charkov nastal. V současnosti »efekt pytel na mrtvoly« má ohromný politický dopad. V momentě, kdy se vám začnou vaše děti nebo vaši příbuzní vracet z válečného konfliktu domů v černých pytlech či rakvích, tak to na politické úrovni představuje určitou a silnou ztrátu. A to se týká zejména autoritářských států, jako je Rusko. Totiž Putin potřebuje mít určitou míru legitimity a podporu veřejnosti, aby mohl vyhlásit mobilizaci. V momentě, kdy se mu začne takový plán »sypat« v důsledku toho, že se budou domů vracet branci - europoidní Rusové - v černých pytlech a rakvích, tak to bude zásadní problém. Zatím nějakou legitimitu u ruské střední a nižší třídy šéf Kremlu má, ale je otázkou, zda ji bude mít, když ji zasáhnou válečné útrapy, teď nemyslím útrapy zasažené ekonomickými sankcemi a podobně, ale opravdu válečné, kdy se těmto Rusům začnou domů vracet mrtví," přiblížil zcela bez »kudrlinek« zkušený expert na vojenské konflikty Josef Kraus.

Rusko podle oznámení ministra obrany Sergeje Šojgua povolá do armády 300.000 rezervistů s vojenskou zkušeností. V Rusku jde o první mobilizaci od dob druhé světové války.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.