Realita očima Rastislava Maďara ohledně Vánoc. Vysvětlil, co bude stát za brzkým nárůstem případů

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia.cz

I když se může zdát, že epidemie je díky klesajícím počtům pozitivních případů na ústupu, vyhráno rozhodně není. Jde jen o dopad před několika týdny zavedených opatření. Podle bývalého vládního epidemiologa Rastislava Maďara (47) se situace může opět stát hůře zvladatelnou. "Pokud se školy stanou místem zvýšeného přenosu viru, bude docházet k nárůstu komunitního šíření," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz, co bude opětovným spouštěčem zvýšených hodnot.

Podle nového systému PES rizikové skóre, podle kterého se budou v Česku měnit opatření proti covidu, kleslo ze 70 bodů na 62. I když nadále zůstává ve čtvrtém stupni, blíží se třetímu. Ovšem od středy se školáci vrátili do škol. A to rozhodně v klidu nenechává žádného odborníka. Navíc opětovné nárůsty se projeví se zpožděním, to znamená, že zesílení epidemie se dá očekávat v období před Vánocemi.

"Obávám se, že návrat žáků do škol už teď za stávající epidemiologické situace může způsobit opětovné zhoršení vývoje. Sledované ukazatele sice klesají, ale jsou stále na poměrně vysoké úrovni. Pokud se školy stanou místem zvýšeného přenosu, bude docházet k nárůstu komunitního šíření po multiplikaci počtu nakažených v rodinách a opět bude stoupat virová nálož v populaci. Přílišné uspěchání uvolňování může způsobit potřebu opětovného výraznějšího brždění. Nezbývá než se dál chovat zodpovědně na úrovni každého jednotlivce a rodiny. Jak to bude dál ukáže až reálný život, přesnou predikci neumí žádný z modelů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník Rastislav Maďar, co může stát za dalším nárůstem pozitivních případů, potažmo klinických průběhů nemoci a úmrtí.

Aktuální stav je takový, že v Česku ve středu přibylo 5515 případů pozitivních případů, proti minulému týdnu je to o 3405 méně. Aktuálně je 100.970 nakažených. Úmrtí přibylo o 66 na 6740.

Znalost faktů a dodržování bezpečnostních opatření může každému pomoci, jak chránit sebe a...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.