Regulační poplatek z 90 na 200 korun by rád zvýšil Milan Kubek. Právník Ondřej Dostál slovy zničil návrh šéfa ČLK

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2022

Poplatek za pohotovost, který podle České lékařské komory (ČLK) neplní regulační funkci, by se podle šéfa komory Milana Kubka (54) mohl zvýšit z 90 na 200 korun. Komora se na usnesení, podle kterého by se měl poplatek zvýšit, domluvila na sjezdu minulý víkend. Pro ŽivotvČesku.cz se na dotaz vyjádřil špičkový právník na zdravotní právo a vysokoškolský pedagog Ondřej Dostál (43), který s návrhem nesouhlasí.

Kubek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že výši poplatku nepovažuje za nejdůležitější problém trápící pohotovosti v době, kdy se rozpadl systém lékařských pohotovostí. Na návrhu na zvýšení se nicméně sjezd domluvil. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (62) uvedl, že pokud mu komora návrh přednese, otevře o něm diskusi na vládě.

Česká lékařská komora v souvislosti s úhradovou vyhláškou na sjezdu varovala před zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče. Podle ní nezajišťuje poskytovatelům zdravotních služeb pokrytí zvýšených nákladů způsobených vysokou mírou inflace a neumožňuje spravedlivý růst platů a mezd zdravotníků. Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka zhoršení zdravotních služeb v příštím roce nehrozí.

"Lékařské komoře ani ministrovi nepřísluší zvyšovat regulační poplatky, to může naštěstí jen parlament. Šlo by o špatný krok, který by jen finančně trestal nemocné v akutních stavech za to, že potřebují lékařskou pomoc. Jeho zvýšení by leda odradilo od včasného vyhledání péče ty, kteří mají hluboko do kapsy, například maminky s malými dětmi nebo nemocné seniory," upozornil pro ŽivotvČesku.cz vynikající expert na zdravotní právo Ondřej Dostál.

Současný poplatek 90 korun je podle komory velmi nízký, neplní svoji regulační funkci a nepřispívá ke snižování přetíženosti lékařských pohotovostních služeb. Podle Kubka zdravotní systém zatěžuje více to, že na pohotovosti vozí pacienty sanitky záchranářů, v jejichž posádkách chybějí oproti minulosti lékaři, kteří mohou posoudit, zda nemocný odvoz do nemocnice potřebuje, nebo ne.

"Regulační poplatek ale neplnil regulační funkci nikdy. Byl od počátku hloupý v tom, že nerozlišuje mezi tím, kdo pohotovost potřebuje, a tím, kdo ji zneužívá. Zvýšení na 200 korun by tomu leda nasadilo korunu. Představa politiků, že pacienti chodí na pohotovosti jen tak z plezíru, protože nemají večer co dělat, je omyl. Je pravda, že jsou pohotovosti přetížené a že tam chodí i neakutní pacienti. To je ale projev mizerné dostupnosti běžné lékařské péče, řada pacientů praktika ani nesežene, o návštěvní službě si pak mohou nechat jenom zdát. Takže to řeší buď pohotovost či záchranka, nebo zanedbání potíží, které ale může skončit nebezpečnými a draze léčenými komplikacemi. Takto ale systém fungovat nemůže, základní péče je levná, efektivní, potřebná a ministra i pojišťovny máme od toho, aby byla dostupná, za těch 460 miliard korun, které ročně na zdravotnictví povinně platíme. Teprve po reálném zajištění běžné péče by bylo možno uvažovat o zpoplatnění péče »mimo hodiny«. A to pokud možno adresně, jen za zneužití, ti skutečně nemocní by měli mít pohotovost naopak zadarmo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz na dotaz, co si o návrhu, který vede ke zvýšení poplatku, myslí Ondřej Dostál.

Češi začali platit regulační poplatky v lednu 2008 - u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 Kč a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, Poslanecká sněmovna příslušný zákon schválila 21. srpna 2007. Jednotlivé poplatky se pak časem měnily a zanikaly. Naposled od ledna 2015 zanikla povinnost třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách. Zůstal jen 90 korun na pohotovosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.