Riziko nové vlny epidemie versus líbivá gesta vlády. Imunolog Hořejší varuje před nebezpečnou variantou viru

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2021

Epidemická situace v České republice má příznivý vývoj, ale stále existují rizika spojená především s variantami koronaviru, které představují nebezpečí propuknutí nové vlny. Řada odborníků varuje před tím, aby lidé nepropadali nadšení z konce epidemie a pořád dbali na opatření, která jsou velmi důležitá. "U různých variant koronaviru je určitě nebezpečné, že jsou mnohem infekčnější - jakákoliv protiepidemická opatření proti nim méně zabírají, protože jim snáze unikají," uvedl profesor imunologie Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvádí v poslední souhrnné týdenní zprávě, že ověřuje 12 případů pozitivních nálezů s podezřením na tzv. indickou mutaci nebo tzv. egyptskou mutaci, ale v Česku stále přetrvává dominance tzv. britské mutace (označené jako B.1.1.7). Riziko výskytu většího počtu nakažených nějakou z variant patří mezi největší nebezpečí, protože se virus šíří v populaci mnohem rychleji.

"Je nesmírně důležité, aby se vláda nenechala svést nějakými populistickými hledisky kvůli zalíbení se lidem. Měla by poslouchat názory odborníků, epidemiologů a hodně se dívat do zahraničí, jak to dělají tam. Oproti minulému roku máme mnohem příznivější situaci, značná část populace je už proočkovaná. Nejméně 4 miliony lidí včetně malých dětí a dalších skupin ale ještě očkované nejsou, a pokud by začala řádit například varianta delta (tzv. indická mutace, pozn. red.), která je mnohem nakažlivější než dosavadní varianty, a silně se rozšířila v této populaci, tak i přesto, že máme dobře ochráněné rizikové skupiny díky očkování, by to stále představovalo velký problém," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tzv. indická mutace se masově rozšířila ve Velké Británii, kde počty nakažených stoupají.

"I když se tam vláda tváří, že se nic neděje, myslím si, že budou muset opět přitvrdit. U různých variant koronaviru je určitě nebezpečné, že jsou mnohem infekčnější - jakákoliv protiepidemická opatření proti nim méně zabírají, protože jim snáze unikají," vyjádřil se profesor imunologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy oceněný v roce 2020 nejprestižnější vědeckou cenou Národní cena Česká hlava pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov se musí počítat s výskytem i opravdu nebezpečné varianty, která by unikala buď úplně, nebo velmi výrazně protilátkám, které jsou vyvolány dosavadním očkováním.

"V takovém případě bychom začínali úplně od začátku – přišel by zcela nový virus, vůči kterému nejsme vůbec imunní. Začínalo by se znovu se zaváděním přísných protiepidemických opatření, vývojem nových vakcín, které se mimochodem s předstihem již vyvíjejí, ale doufejme, že něčemu takovému nedojde. Jediná možnost, jak se tomu momentálně ubránit, dokud nebudou vyvinuty vakcíny proti nějaké hypotetické nebezpečné variantě, je to, aby celkový počet případů u nás byl minimální. Jedině pak se dá dělat efektivně trasování, lokalizace ohnisek a můžeme podchytit šíření viru zavčas," uzavřel Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.