Robert Šlachta s výrazným náskokem vyhrál volby, přesto starosta nebude. Promluvil o zklamání, které nečekal

Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2022

Bývalý policista Robert Šlachta (51) se svým hnutím Přísaha sice v Pohořelicích na Brněnsku s výrazným náskokem vyhrál volby. Jenže jejich starostou ale nebude. S hnutím totiž nikdo nechce utvořit koalici. Politik pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, v němž promluvil o úspěšném tažení, zároveň neskrýval zklamání.

Pane Šlachto, v posledních dnech hýbe médii výsledek komunálních voleb v jihomoravských Pohořelicích, kde jste kandidoval a ucházel se o post starosty města. S Přísahou jste získali téměř 42 procent, což bylo nepochybně drtivé vítězství. Přesto jste skončili v opozici.

Když jsem se rozhodoval, jestli tady v Pohořelicích budu kandidovat, s jistotou jsem věděl, že to bude opravdu složité. V podstatě od sametové revoluce zůstávají ve vedení města stále stejní lidé a Přísaha měla těžkou »startovní pozici« k tomu, aby se dokázala prosadit. Ale to nás neodradilo, naopak se to stalo motivací jet na maximum. Už na samotném začátku předvolební kampaně dával stávající starosta Miroslav Novák z ODS najevo, že s hnutím nemáme žádný koaliční potenciál a jedinou šancí pro nás bude získání většinových jedenácti mandátů, abychom se byli schopni nějak angažovat. Se svými kolegy považovali naši kampaň za příliš tvrdou, přímou a osobní, s čímž určitě nesouhlasím. Bylo to pro ně poprvé, co museli ve volbách čelit konkurentovi. Pokud má být považováno za agresivní vedení kampaně to, když se vyjádříme ke způsobu hospodaření města, upozorníme na bezpečnost v Pohořelicích nebo prodeje a nákupy pozemků… Jednoduše jsme se nebáli mluvit na rovinu o věcech, které obyvatelé řeší a dotýkají se jich – a to nám bylo nynější pětikoalicí vytýkáno.

Nakonec jste se rozhodl kandidovat. Co vás přesvědčilo, že to máte zkusit?

Podle mého názoru současné vedení města lidem moc nenaslouchá. Zásadně jsme se s ním neshodli nejen na našem programu, ale nesdíleli jsme ani celkový pohled na komunální politiku. Přísaha se chtěla věnovat primárně zajištění sociálních standardů, zlepšení zdravotní úrovně a obecně kvality života občanů Pohořelic. Pak se dalo bavit o dalším rozvoji města. Abych to zjednodušil na příkladu – těžko postavíme fabriku, ale až poté budeme řešit, kam budou její zaměstnanci chodit na oběd. Tady jsou aktuálně problémy například se zdravotním střediskem, stacionáři a péčí o starší občany, s dopravou a dalšími důležitými tématy.

Rozumím. Už během parlamentních voleb byla Přísaha, a to především jakožto nově vzniklé hnutí, terčem kritiky týkající se financování – kdo platí jeho fungování nebo financuje předvolební kampaň. Jak to bylo v případě komunálních voleb?

Kampaň jsme si financovali sami. Měli jsme pár bannerů a zorganizovali celkem asi čtyři společenské a sportovní akce. Zatímco pan starosta Novák a současné vedení platilo svou kampaň z veřejných peněz města – tam proběhly nějaké akce a mediální propagace.

Myslíte si, že stávající vedení města překvapila výrazná voličská podpora vašeho hnutí? Přece jenom nelze nebrat v potaz skutečnost, že téměř 20procentní rozdíl mezi Přísahou a ODS je poměrně markantní…

Podle mě vůbec neočekávalo, že bychom mohli tak výrazně uspět. Získali jsme téměř 42 procent a 9 mandátů, bohužel jsme potřebovali v celkovém počtu 21 zastupitelských míst většinu, tedy alespoň 11 mandátů. Ještě v sobotu večer jsem chtěl rozjet koaliční vyjednávání po konečném sečtení všech hlasů. Vést diskuzi se zástupci Moravanů a STAN, kteří získali každý po jednom mandátu. Během víkendu si vyslechli naši nabídku a domluvili jsme se na osobním setkání. Zástupce STANu nám sdělil, že s námi nepůjde do spolupráce a podpoří stávající vedení města. Zástupkyně Moravanů odmítla Přísahu s tím, že jsme pro ni příliš agresivní… v podstatě nepadl žádný racionální důvod. Ale vysvětlení bylo více než zřejmé. Dozvěděl jsem se, že všichni byli předem domluveni a už v sobotu večer společně zasedli a uzavřeli dohodu. Zůstali tam ti, kteří tam fungovali doteď. Na mě už se pak hrálo jen »divadlo«. Nevyjednávali jsme s ODS a ANO, kteří vedou město dosud. Voliči nám dali necelých 42 procent, čím jasně vyjádřili, že chtějí změnu. Ať už se jedná o samotné vedení úřadu nebo řešení pozemků, rozvoj města a další. Mezi občany Pohořelic se hodně mluví o tom, že někteří se mají líp a jiní zase hůř – jsou tam bohužel výrazné rozdíly a nepoměry. A vlastně je to výsledek řízení současného starosty a celého vedení města, které mělo dlouhé roky na to, aby zlepšovalo a pomáhalo.

Když dáme stranou dění po volbách… Co říkáte na obrovský úspěch Přísahy v Pohořelicích, kde žijete?

V prvé řadě musím moc poděkovat voličům, protože tak velkou podporu jsme rozhodně nečekali. Kdyby mi někdo ještě v sobotu ráno řekl, že získáme skoro 42 procent, asi bych si myslel, že si ze mě »střílí«. Navíc v Pohořelicích byla rekordní 52procentní volební účast. Jenom pro srovnání - před čtyřmi lety přišlo ke komunálním volbám v našem městě 44 procent voličů. Na tom dobře vidíme, že to některé dřívější »nevoliče« přimělo se zvednout a jít odvolit. Výsledkem voleb v Pohořelicích se jasně ukázalo, že občané města chtějí změnu.

Na jednu stranu jste musel prožívat velkou radost, na druhou přišla »hořká pilulka« v podobě odmítnutí potenciálních koaličních partnerů. Tím pádem i možnost nastoupit do funkce starosty města.

Musím přiznat, že to pro mě není úplně příjemný pocit. Lidé z celé republiky mi volají a píšou, občané Pohořelic to se mnou řeší na ulici, v neposlední řadě s tím nastal také mediální přetřes. Samozřejmě mě mrzí, jak to nakonec dopadlo. Ve vedení města zůstávají ti, kteří ho řídí po celá léta, a jsem názoru, že by řada věcí měla fungovat jinak – čili takhle a žádná změna. Jak potkávám lidi, cítí zmar, jsou z toho kolikrát frustrovaní. Mají pocit, že jejich hlas propadl a rozhodnutí jít k volbám nemělo ve finále smysl. Co si totiž drtivá většina odhlasovala, to vlastně nemá. Bohužel to je volební systém a obecně politika v České republice, kde existuje možnost koalic, tím pádem spojení mandátů… Parta, která v Pohořelicích vznikla, byla předem domluvená, čímž jsme už před volbami přišli o reálnou šanci na diskuzi týkající se případné podpory Přísahy.

Starosta Pohořelic Miroslav Novák do médií promluvil o jejich vítězství, i když například ODS, za níž kandidoval, ztratila dva mandáty.

Čekám na to, jaké odůvodnění vymyslí pro voliče. Nejen starosta Novák, ale i místostarosta Pařil oznámili, že jsou v Pohořelicích vítězové voleb. A vysvětlení? Jejich »poslepovaná« koalice měla 58 procent. Po přečtení tohoto vyjádření jsem nevěděl, jestli ho mám považovat za úsměvné, nebo je to naopak k pláči. Jeho slova vnímám jako obrovskou neúctu vůči voličům. Volby přece neměly být o soupeření s Přísahou ve smyslu »Oni všichni za každou cenu proti Přísaze!«. Jejich koalice nebyla oficiální. Jsem zvědavý, jak dopadne první zasedání zastupitelstva, které se koná ve středu 19. října. Věřím a doufám, že se na něj občané přijdou podívat.

Určitě teď nebudete stát stranou, ale zapojíte se. Přemýšlel jste nad tím, jaký postoj zaujme Přísaha?

Budeme předkládat své návrhy a řešení, abychom občanům Pohořelic co nejvíce pomáhali. Snaha prosazovat a bojovat za ně rozhodně neutichne. Budeme tvrdou opozicí, protože máme ve svých řadách 9 opozičních zastupitelů, kteří budou stoprocentně jednotní. ODS se ztrátou 2 mandátů „propadla“. Starosta Novák dostal něco přes 700 hlasů, přičemž náš kandidát na posledním 21. místě získal asi 680 hlasů – to jsou jenom zajímavá fakta, která o něčem vypovídají. ANO pak získalo 4 mandáty, které mělo už při minulých komunálních volbách. Podle mě současné vedení města zhodnotili občané naprosto jasně. Bohužel náš volební systém je nastaven tak, že k takovým věcem může docházet a dochází.

Na závěr se vás zeptám na váš pohled na letošní komunální volby napříč celou Českou republikou. Bylo něco, co vás potěšilo, zklamalo nebo překvapilo?

Myslím si, že jde o jedny z nejdůležitějších voleb, protože se pozornost zaměřuje na komunální témata, která občany trápí, mnohdy je řeší dnes a denně. Teď už z vlastní zkušenosti vím, že je velmi těžké poskládat kandidáty. Není moc těch, kteří chtějí zamířit do komunální politiky a intenzivně se jí věnovat. Obzvláště pro nový subjekt je to dost náročné, aby měl vůbec šanci se prosadit. Velký respekt lidem, kteří vstupují do komunální politiky nově a mají v plánu z vůle občanů prosazovat nějaké změny. Když se podívám na volby jako celek, trochu smutný pro mě byl fakt, jak se volilo ve velkých městech jako Praha, Ostrava nebo Brno. Třeba tam občané úplně zapomněli na korupční kauzu Stoka, který byla spojena právě s komunální politikou.

Kdo je Robert Šlachta:

  • V letech 1995 až 2007 zastával post vedoucího brněnské expozitury Národní protidrogové centrály.
  • Od roku 2008 do roku 2016 působil ve funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, před ním ÚOOZ vedl bývalý ministr vnitra Jan Kubice (68).
  • V letech 2016 až 2019 byl zaměstnán u Celní správy České republiky, o tři roky později v listopadu odešel do civilu.
  • V lednu loňského roku založil občanské hnutí Přísaha, které v parlamentních volbách 2021 získalo 4,68 procent, v přepočtu 251 562 voličských hlasů.
  • Vydal dvě úspěšné knihy – Třicet let pod přísahou z roku 2020 a o rok později další s názvem Čas na odvahu - Příběh vzniku hnutí Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.