Rodina Ukrajinců jim utekla ze zámku: Partner Matěje Stropnického popsal, jak probíhá soužití s dalšími uprchlíky. Víme, že je to tu stále náročné, říká

Matěj Stropnický a Daniel Krejčík
Matěj Stropnický a Daniel Krejčík
Foto: ŽivotvČesku
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2022

Na zámku v Osečanech žijí bývalý politik Matěj Stropnický (38) a herec Daniel Krejčík (27). Momentálně s nimi budovu, ve které stále panují trochu polní podmínky, obývají také váleční uprchlíci z Ukrajiny. Zatímco někteří z nich pobyt na venkově zvládají, jedna z rodin se již musela odstěhovat, protože jí v chladných zámeckých podmínkách nastydly děti. "Zážitků máme za ty týdny tolik, že by se o tom dalo povídat dlouhé hodiny a hodiny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Daniel Krejčík.

Jakmile do Česka dorazila první vlna ukrajinských utečenců před válkou, našla se řada lidí, kteří jim poskytli zázemí. Mezi nimi i některé slavné tváře jako například partneři Matěj Stropnický a Daniel Krejčík, kteří již nějaký čas společnými silami rekonstruují svůj domov - zámek v Osečanech.

Právě zámecké prostory poskytly dočasný domov několika ukrajinským rodinám, které neměly kde složit hlavu. "Víme, že je to tu stále náročné, proto se snažíme ubytování zlepšovat. Hotel ale samozřejmě nejsme, i tak ale děláme, co se dá," popsal pro ŽivotvČesku.cz mladý herec Daniel Krejčík. Podotkl, že zvelebování zámku sice postupuje pomalu a je těžké, zatím jej to však stále naplňuje.

Pro zlepšení podmínek mají oba partneři dobrý důvod. Jedna z rodin se totiž již musela odstěhovat, protože jí na zámku ošklivě nastydly děti. "Momentálně jsou v pořádku v Holandsku, jakmile tam dorazili, tak dali vědět, že jsou na místě, a děkovali za tu první pomoc, kterou jsme jim poskytli," prozradil Daniel Krejčík pro ŽivotvČesku.cz.

Přestože při komunikaci s novými spolubydlícími pár naráží na různé obtíže, především způsobené jazykovou bariérou, jsou spokojení a vše probíhá harmonicky. Na svém instagramovém profilu herec, kterému očividně nechybí ani literární nadání, popisuje každodenní zážitky, které soužití přináší. "Za ty tři týdny máme neuvěřitelné množství zážitků, že by se o tom dalo povídat celé hodiny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz partner Matěje Stropnického s tím, že se již například naučili připravovat pelmeně, protože česká kuchyně v obyvatelích jejich malého panství nevzbuzuje příliš důvěry.

I přesto, že velké množství Čechů je ochotných pomoci, má i toto své limity. Česká republika je schopná se v tuto chvíli důstojně postarat zhruba o 250 tisíc lidí. 

"Česká republika má kapacity pro 250 tisíc uprchlíků před válkou tak, aby o ně bylo důstojně postaráno. Pokud jich přijde více, tak se řeší, jak se k tomu postavit. Nejpravděpodobnější je využití vysokokapacitních ubytovacích prostor, jakými jsou například tělocvičny nebo sportovní haly. Rovněž se zvažuje zbudování uprchlických táborů. Finanční a materiální pomoc slíbila i Evropská unie," řekl začátkem března ministr vnitra Vít Rakušan (43). V minulém týdnu uvedl, že je v ČR už okolo 270 tisíc uprchlíků před válkou a počty se s každým dnem zvyšují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.