Roman Prymula nesouhlasí s povinným očkováním. Otevřeně vysvětlil, proč vakcinace v tuto chvíli není na místě

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2022

Před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné dnes odpoledne protestovali lidé proti povinnému očkování proti nemoci covid-19. Na protestu vystoupili i příslušníci Integrovaného záchranného systému (IZS). Vyhlášku o povinném očkování lidí starších 60 let a vybraných profesních skupin připravila bývalá vláda Andreje Babiše (67), má platit od března. Nový kabinet Petra Fialy (57) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného epidemiologa Romana Prymulu (57), jak se staví k vyhlášce, která vzbudila ve společnosti emotivní diskuzi. V tuto chvíli její zastánce není.

"Já jsem nebyl pro povinnou vakcinaci populace, byl jsem pro povinnou vakcinaci profesních skupin ve smyslu zdravotníků a sociální sféry. Ale to v případě, že tady budeme mít vakcínu, která nám přináší přidanou hodnotu v tom, že pokrývá danou variantu, která tady cirkuluje. A mám osobně problém s tím, kdy bychom tady zavedli povinnost v době, kdy tady je omikron, na který má vakcína nepoměrně nižší účinnost. Na druhé straně vidíme jasně, že ti, kteří byli očkováni v minulosti, tak i u omikronu je podstatně mírnější průběh, kdy se lidé nedostávají do nemocnic na jednotky intenzivní péče nebo se tam dostávají v menším měřítku. Takže význam tady je, ale z hlediska povinnosti, tak si opravdu myslím, že povinnost na místě není," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, jak se na věc v současnosti dívá.

Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená vakcinaci zahájit nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech. Lidé, kteří dosáhnou 60 let, se mají podle dosavadního znění vyhlášky nechat očkovat do čtyř měsíců. Dosud neočkovaných lidí v těchto skupinách je podle odhadů asi půl milionu. Od února navíc bude platit očkování dvěma dávkami jen devět měsíců, dál bude nutné přeočkování.

Skupina senátorů v minulém týdnu navrhla Ústavnímu soudu, aby část vyhlášky zrušil. Nařízené očkování seniorů a vybraných profesních skupin je podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod, vedlo by k nucenému odchodu části lidí z jejich zaměstnání.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) řekl již v prosinci v CNN Prima News, že vyhlášku je nutné novelizovat z důvodu mutace viru, protože znění musí reagovat na nová data o variantě omikron. Druhým důvodem je pak podle něj nutnost sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupin s WHO, kdy by podle něj mohli být očkovaní na základě testu protilátek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.