Roman Prymula popsal dva scénáře, jakým směrem se vydá varianta omikron a co bude způsobovat

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2022

Epidemie v Česku postupně sílí zhruba od začátku roku. Zatímco v posledním týdnu loňského roku přibylo necelých 36.000 potvrzených nákaz, v prvním týdnu letošního roku to bylo asi 47.000 nově nakažených a v minulém už téměř 73.000 potvrzených případů onemocnění covid-19. Odborníci podobný vývoj kvůli šíření nakažlivější varianty omikron očekávali. Podle epidemiologa Roman Prymuly (57) existují dva scénář, jak se dají od nové varianty očekávat, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

"Je to těžké predikovat a nikdo není schopen přesně odhadnout, co se může stát. Budu ale vycházet z optimističtější varianty, která může být taková, že tady poměrně rychle projde celosvětovou populací varianta omikron, která je schopna nakazit většinu celosvětové populace, na druhou stranu průběhy budou natolik mírné, že nenavýší kapacitu nemocnic. Pokud k tomu dojde, tak získáme imunitu a omikron sám přestane intenzivně cirkulovat. V tu chvíli se z toho stane běžné respirační onemocnění, které nebude způsobovat celosvětové pandemické vlny," přiblížil bývalý šéf rezortu zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula přívětivější scénář.

"Ten horší scénář je, že během tohoto se vyskytne nová mutace, která nás bude trápit svou infekčnosti a schopností šíření," dodal pro ŽIvotvĆesku.cz epidemiolog.

Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí. Nadále tak pokračuje pokles počtu hospitalizovaných s covidem, je jich nejméně od konce loňského října. Oproti předchozí neděli eviduje nyní ministerstvo v nemocnicích asi o 840 pacientů s covidem méně. V těžkém stavu bylo v neděli 273 pacientů s onemocněním covid-19, v mezitýdenním srovnání asi o 160 méně.

V Česku se ode dneška mění pravidla karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem, nově do ní musí i očkovaní. Nově se také všichni zdravotníci a pracovníci v sociálních službách bez očkování proti nemoci covid-19 musí každý týden testovat. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví bude i nadále platit výjimka z testování pro očkované nebo pracovníky, kteří covid-19 prodělali v posledním půl roce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.