Roman Šmucler ukázal, kteří Češi rekordní inflaci hrozně odskáčou. Došlo na srovnání, kdy se po výplatě chvátá nakoupit, protože za pár dní je všechno dražší

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2022

Ještě horší, než se čekalo. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je tak nejvyšší od prosince 1993. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad 13 procenty. "Ty peníze nikam nemizí, je to hra se součtem. A inflace je způsob, jak střední třída zaplatí dluhy státu," řekl pro ŽivotvČesku.cz pedagog a komentátor Roman Šmucler (52).

Inflace v Česku je rekordní, překonala jak prognózy ekonomů, tak hodnotu z roku 1993, která činil 13,4 procenta. Jako i v minulých měsících na to měly vliv zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Ekonomové navíc v dalších měsících očekávají překonání i patnáctiprocentní hranice a na dvojciferných úrovních podle nich inflace zůstane po zbytek roku.

"Inflace částečně platí dluhy státu. Když bude dobře řízená, tak se stát z části těch dluhů, které nasekal, dostane. Lidi, kterým se inflace bude kompenzovat, což jsou důchodci, a dnes už padlo rozhodnutí o letošní druhé mimořádné valorizaci důchodů, tak na tom budou relativně dobře. Důchodci, kteří si našetřili na stáří, o část úspor ale přijdou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař, pedagog a komentátor Roman Šmucler.

Peníze ale podle něj reálně nikam nemizí. "Je to hra se součtem a inflace je způsob, jak střední třída zaplatí dluhy státu. Proto s oblibou tu inflaci pouštějí státy jako třeba Argentina, kde lidé žijí s obrovskou inflací a jakmile dostanou výplatu, tak si jdou nakoupit, protože za půl měsíce se věci zdraží. A to už je do jisté míry i u nás. Nenakoupíte si za svoje peníze stejně 10. května jako třeba 5. června. To už bude spousta věcí dražších," dodal pro ŽivotvČesku.cz

Dubnová meziroční inflace byla přitom o 0,4 procentního bodu vyšší než odhady České národní banky (ČNB). Důvodem byl především větší než očekávaný růst jádrové inflace, což je inflace očištěná o sezonní vlivy a vlivy regulovaných cen, tedy cen energií. Elektřina přitom meziročně v dubnu zdražila o 30,1 procenta, zemní plyn o 44,2 procenta, tuhá paliva o 24,1 procenta a teplo a teplá voda o 17,5 procenta. Růst byl ve všech případech vyšší než v březnu. Nájemné se v dubnu zvýšilo o 4,5 procenta, vodné o 5,3 procenta a stočné o 6,4 procenta.

Takto dramatický růst cen přitom bude podle ekonomů vyžadovat ještě další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). Analytici v této souvislosti také upozornili, že při takto vysoké inflaci je potřeba více než kdy jindy důvěryhodná a konzistentní politika ČNB.

Podle Romana Šmuclera bude vliv na jednotlivé vrstvy obyvatel rozdílný. "Střední třída to odskáče hrozně i proto, že nemá kam investovat. Dřív mohli zkusit třeba nemovitosti, které teď ale letí nahoru. A protože tito lidé většinou nejsou schopni rozumných investic na burze do dluhopisů nebo podobně, spíš zainvestují do nehmotných věcí jako je vzdělání, ať už jejich, nebo jejich dětí. To jsou věci, které vám do budoucna nikdo nevezme," vysvětlil s tím, že ti hodně bohatí pak budou kupovat ty, kteří to nevydrží a zkrachují.

"U bohatých lidi záleží na tom, jak jsou silní ve finančních operacích. Pro ty zdatné je to šance k ještě většímu zbohatnutí a velkým přesunům majetku. Důchodci na tom v zásadě budou furt stejně a těm chudým se stane nejmíň. Proto taky vyšší inflace většinou proběhne v té Jižní Americe v klidu, protože o tu drtivou většinu voličů se stát nějak postará," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.