Roman Šmucler: Uprchlíci z Ukrajiny se domů už nevrátí, ale mohou zachránit českou ekonomiku. Popsal, čím už teď prokázali, že jsou schopní

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2022

Uprchlíci z Ukrajiny dál proudí do Evropy a objevují se odhady, podle kterých jich přijde do Česka i přes milion. "Hodně záleží, co udělá vláda. Každopádně byl v České republice na trhu práce zájem o řádově 300 tisíc lidí. Kdyby přišli i s rodinami, tak se bavíme o milionu až dvou, ale to jsou čísla vycházející z té poptávky po práci. Je samozřejmě otázkou, kolik lidí sem chce, nebo nechce přijít," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler (52).

Zvýšené výdaje pro stát, který se musí v relativně krátké době postarat o statisíce lidí versus výhody pro ekonomiku a hospodářství, které může migrační vlna přinést. To jsou zjednodušeně dvě základní roviny, jak lze na aktuální uprchlickou krizi způsobenou napadením Ukrajiny Ruskem nahlížet.  V podobném rámci rozebral pro ŽivotvČesku.cz možné dopady příchodu Ukrajinců do Česka lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler.

"Uprchlická vlna krátkodobě zvedne náklady pro stát, ve střednědobém charakteru to zvedne populaci. Kdyby jich přišel ten zmiňovaný milion, tak počet obyvatel České republiky stoupne na téměř dvanáct milionů. Pokud se pro ně najde práce, tak to bude pro české hospodářství pozitivní impuls, hospodářství poběží. Navíc ti lidé, kteří přišli až sem, tím vlastně ukázali, že se o sebe umí postarat, že jsou schopní, najdou si místa," vysvětlil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pro mnohé návrat zpět do vlasti nebude jednoduchý.

"Otázkou zůstává, co bude s Ukrajinou, když tihle lidé odejdou. Postavit ji po válce na nohy vůbec nebude jednoduché. Zůstanou tam staří lidé, kterým ti mladí, co odešli, budou posílat nějaké peníze. Obnova země ale bude velmi náročná," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz prezident České stomatologické komory.

Určité stereotypy v české společnosti vnímají Ukrajince jako dělníky na stavbách a Ukrajinky jako uklízečky. Mezi migranty ale bude i nemalé procento lidí s vyšší kvalifikací, nabízí se tak otázka, jestli jejich příchod v některých segmentech, třeba ve zdravotnictví, nezvedne úroveň služeb.

"To by k nám museli utíkat Němci, ne Ukrajinci, my si naopak musíme dát pozor, abychom se civilizačně moc neposunuli na východ. Je hlavně potřeba vnímat aktuální situaci jako fakt. Ukrajinci k nám utíkají, tak to prostě je a my se s tím musíme nějak vyrovnat. Pro někoho, kdo je třeba zaměstná, bude pozitivní, že jsou tady. Jejich příchod ale může zvednout konkurenci na trhu práce, což může být negativní pro toho, komu kvůli tomu třeba neporostou platy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který na začátku epidemie koronaviru byl členem Ústředního krizového štábu.

Zároveň se muž mnoha názorů ale neobává, že by se většina z příchozích lidí smířila s fungováním na dávkách od státu. "Nemůžu mluvit obecně, ale řadu Ukrajinců jsem při své práci potkal a nikdo z nich neříkal, že by se chtěl vracet, většina si tu vždy chtěla najít práci a byt. Může to být náhoda, ale spíš si myslím, že se nechtějí nechat živit," popsal Roman Šmucler s tím, že situace se dá připodobnit k Čechům a roku 1968. "Většina těch, co tehdy odešli, už se zpátky nevrátila," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.