Romana Prymulu zaskočil pokus bostonských vědců, kdy vytvořená mutace koronaviru má 80% smrtnost

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2022

Vědci z bostonské univerzity před několika dny oznámili, že se jim podařilo v laboratoři vyvinout novou mutaci koronaviru. O její smrtnosti se vyjadřují, že dosahuje 80 procent. V laboratorních podmínkách uhynulo 8 z 10 nakažených pokusných myší. Informoval o tom list Economic Times. Pro ŽivotvČesku.cz se v souvislosti s bádáním vědců vyjádřil epidemiolog Roman Prymula (58), který upozornil, že pokud by došlo k rozšíření takové varianty do populace, došlo by ke katastrofě.

Bostonští vědci podle Economic Times aplikovali stejnou metodu, o které se domnívají, že byla použita v laboratoři v čínském Wuchanu a na jejím konci byl vznik patogenu SARS-CoV-2.

Vzniklá kombinace, kdy spike protein (hrot viru, jímž se připojuje k buňkám) varianty omikron vyňali a přidali ho k původní variantě SARS-CoV-2, je významně nakažlivější. Její dopad na organismus je nejčastěji smrtelný - alespoň pokud jde o laboratorní myší umístěné v laboratorních podmínkách.

"To, co tady začíná po světě kolovat, jsou subvarianty omikronu, které se moc dramaticky neliší od subvariant, které tady jsou, nebo od původní varianty. To znamená, že neočekávám, že by se něco dramatického mělo dít," uvedl bývalý ministr zdravotnictví ohledně dotazu redakce ŽivotvČesku.cz, zda očekává nějakou významnou změnu v souvislosti s podzimní či zimní vlnou koronaviru.

"To, co vzbudilo vášně ve vědeckých kruzích, jsou práce odborníků na bostonské univerzitě, kde se snažili v rámci hledání nových léčiv manipulovat dále s virem, kdy přenesli spike protein z wuhanské varianty na variantu omikron. Zatím jsem neviděl reálná data, ale hovořilo se o nákaze u laboratorních zvířat (myší), respektive smrtnosti 80 procent, oproti tomu, kdy se nakazila standardní variantou omikron. V tomto případě neuhynulo žádné. To je věc, která je neuvěřitelná, protože kdyby unikl takový virus do populace, tak by způsobil katastrofu, protože taková smrtnost je srovnatelná s nejzávažnějšími infekcemi, jako byla třeba ebola," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Co je přesným důvodem, že Američané v laboratořích vyvíjejí smrtelnější a nebezpečnější varianty viru, Economic Times neuvedl. Není ani jasné, zda to byl vůbec záměr. Objevily se ale informace, že za vývojem stojí zlepšení léčby koronavirové infekce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.