Rouška vs. respirátor: Vědec Jaroslav Flegr vysvětlil, jaké jsou hlavní rozdíly a co funguje

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2020

Ochranné pomůcky jsou jedním ze základních hygienických a bezpečnostních opatření v boji s koronavirem. Ale informace ve společnosti se různí a vlastně není zcela jasné, v čem jsou rozdíly mezi tolik zmiňovanými rouškami a respirátory. Přední český vědec Jaroslav Flegr (62) vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz, jaké jsou hlavní odlišnosti a v jakém případě použít roušku, nebo naopak respirátor.

Roušky a respirátory – pro někoho symbol nesvobody a kus »hadru«, pro druhé důležitá ochranná pomůcka chránící lidské životy a základní »zbraň« v boji s rychle se šířícím koronavirem. Faktem zůstává, že roušky i respirátory nepochybně patří mezi zdravotnické pomůcky, které se podílejí na ochraně našeho zdraví. Avšak zcela zásadní je to, jaké jsou mezi nimi rozdíly a v jakém případě kterou použít.

"Základní rozdíl mezi rouškou a respirátorem spočívá v tom, že rouška chrání okolí před námi, kdežto respirátor chrání nás před okolím. Ani jedno neplatí absolutně – kvalitní rouška chrání i nás (před kapénkami, ale nikoli před menším aerosolem) a respirátor bez ventilu nebo s membránou na výdechovém otvoru chrání i naše okolí. Roušky jsou ploché, takže si je snáze zevnitř poslintáme, v respirátorech je volný prostor, což může být o dost příjemnější. Roušky dělíme na zdravotnické a nezdravotnické," objasnil základní rozdíly evoluční biolog a vědec Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

"Aby směla nést rouška označení zdravotnická, musí být otestována akreditovanou laboratoří, kde musí splnit řadu testů, například testy filtrační účinnosti, prodyšnosti a odolnosti proti kapénkám. Nezdravotnické roušky nemusí splňovat nic a nemá cenu je proto používat. Zdravotnické roušky jsou tří kategorií I, II a IIR. Pouze poslední kategorie splňuje test odolnosti proti kapénkám a pouze ty má cenu si pořizovat. Některé roušky mohou být nanovláknové, případně mohou obsahovat nano-membránu. Roušky s nanovlákny dobře filtrují, bývají však málo prodyšné, takže většinou nesplní kritéria na zdravotnické roušky. Roušky s nejčastěji používanou filtrační vrstvou (meltblown) využívají k filtraci elektrostatického náboje na povrchu vláken – jejich funkčnost se však zpravidla vlivem vlhkosti už během hodiny výrazně sníží a není možno ji už obnovit (jsou proto jednorázové). Existují však i roušky a respirátory s nano-membránou bez náboje, které jsou stabilní a mohou být používány dlouhodobě a při dodržení pravidel pro ošetření i opakovaně, aniž by ztratily svoji vysokou filtrační účinnost. Vybírejte tedy roušky a respirátory s deklarovanou možností opakovaného použití. Respirátory dělíme do tří tříd FFP1, FFP2 a FFP3," vysvětlil Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Zároveň vědec varuje před některými výrobky, které nesou pro zákazníka velmi matoucí a nepřesné označení a člověk se při jejich výběru snadno splete. "Pozor, některé výrobky byly certifikované na jaře ve zrychleném řízení s velmi matoucím označením COVID-19, jsou testovány pouze na pět z 24 testů, a nemusí splňovat všechny podmínky pro danou kategorii respirátorů. Dnes má cenu používat pouze respirátory třídy FFP2 a FFP3. Respirátory s výdechovým ventilem řeší pouze problémy s odporem vzduchu při výdechu, pomáhají tedy osobám trpícím dýchacími potížemi. Nechrání však okolí před námi a jejich používání tak není vhodné. Některé druhy respirátorů jsou konstruovány z pevných neprodyšných částí a jsou opatřeny speciálními filtry pro opakovanou výměnu, bývají účinnější (ale také těžší a dražší). Bývají opatřeny výdechovým ventilem. Někdy mívají filtr i na výdechovém ventilu a chrání tedy i okolí.

Co si tedy člověk má pořídit, aby měl nějakou jistotu ochrany, která má skutečně požadovaný efekt a pomáhá bránit šíření i případné nákaze? "Pořiďte si spíše respirátor třídy FFP2 či FFP3 než roušky, nejlépe ten pro opakované použití od výrobců, co zveřejňují certifikát o splnění normy EN149:2001+A1 2009. Jestliže netrpíte dýchacími potížemi, volte respirátor bez ventilu či s ventilem opatřeným filtrační membránou," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.